Duben 2008

Program na květen

29. dubna 2008 v 15:31
Vycházky
1. 5. Hořice, odjezd vlaku v 8,02
8. 5. Třísov, odjezd vlaku v 8,02
15. 5. Stožecko, odjezd vlaku v 8,02
1. skupina do stanice Ovesná
2. skupina do stanice Nové Údolí
29. 5. Týn nad Vltavou, odjezd vlaku v 11,09
Výlet
22. 5. autobusem v 7,00 z parkoviště na Mariánském náměstí do Bavorska, Železné Rudy, na Černé a Čertovo jezero.
Klubové pořady
6. 5. Děti z MŠ vrchlického nábřeží ke Dni matek, novinky v ochraně spotřebitele - p. Oulehlová
13. 5. Informace ze sociální oblasti - p. Mgr. Ludmila Švehlová Krajský úřad Jihočeského kraje
20. 5. Zdravotnické pomůcky - firma RICO - Hartman Brno
27. 5. Jak lépe využívat svůj mobil - Telefonica O2 (Seniorská občanská společnost)
Upozornění
2. 5. v 16,00 se koná v rehabilitačním centru v Čéčově ulici první informační schůzka cyklistů
Program pěveckého kroužku Rozmarýn
8. 5. vystoupení na hřbitově u Sv. Otýlie ke Dni osvobození
14. 5. vystoupení na výstavě Jarní Hobby a v Domově seniorů U hvízdala

První jarní výlet budějovických seniorů

29. dubna 2008 v 15:14 | Eva Vejrostková
Dne 24.dubna odjeli senioři "Za krásami Pomalší a Novohradských hor". Jelikož byl velký zájem, obstaral vedoucí pan Ing. Řehůřek dva autobusy. Druhý autobus vedla p. Olga Kotláriková, která nás celou cestu informovala o všech zajímavých místech.
První zastavení bylo v Dolním Dvořišti, kde jsme si prohlédli okolí komumentálního kostela sv. Jiljí z 13. století. Podle vyšebrodské klášterní listiny byla osada Dolního Dvořiště založena v r. 1279. V roce 2000 vzniklo Sdružení "Hrady na Malši" a cílem je oživení staré zemské cesty z rakouského Freistadtu do Českých Budějovic.
Dále byl na řadě Svatý Kámen a prohlídka kostela Panny Marie Sněžné, který byl v letech 1990-93 opraven za přispění děkanátu Freistadt.
Pak nás čekaly Cetviny a také prohlídka kostela, o kterém je zmínka jíž v r. 1348. Nyní se opravuje a vše je hrazeno z rakouských a německých nadací i fanančních prostředků České republiky. Poté se všichni vydali na křížové cesty, které byly v roce 2007 zrestaurovány. Za zmínku stojí, že Cetviny se rozkládaly na pravém břehu Malše na hranicích s Rakouskem a byly založeny ve 19. století. V 19. století zde žilo téměř 700 obyvatel, ale po druhé světové válce se prostor Cetvin stal součástí hraničního pásma a tím cetviny zanikly...
V Malontách nás čekal ve zdejší restauraci výborný oběd, který předem pan Ing. Řehůřek objednal. I když nás bylo přes devadesát, obsluha byla přímo vzorná.
V Žofíně se vydali zdatní turisté na vycházku k vodní nádrži Ktiš, ostatní se jen prošli jarní přírodou kolem.
Při zpáteční cestě jsme se ještě zastavili na Hojné Vodě, oblíbeném místě, kde je zmínka o léčivém prameni již v roce 1654. V létě zde prý pobýval spisovatle Zikmund Winter a napsal zde část románu Mistr Kampanus.
Poslední zastávka byla v poutním místě Dobrá Voda, kde byly také v 16. století objevený léčivé účinky zdejší vody. Účastníci si prohlédli kostel Nanebevzetí Panny Marie a hlavně si načepovalí domů léčivou vodu. Chvíli jsme ještě postáli u nádherného výhledu do podhůří Novohradskch hor i Třeboňské pánve a pak jsme již v pořádku dojeli domů. Dík patří obětavým vedoucím!

Naše bohatá činnost

23. dubna 2008 v 16:51 | Eva Vejrostková
Ženský pěvecký soubor Rozmarýn opět úspěšně reprezentoval českobudějovický Svaz důchodců.
Na pozvání pana Šenkýře z Jednoty zazpíval třiadvacetičlenný soubor 17.4. v restauraci Sparta při zahájení jejich členské schůze známé lidové písničky.Příjemná atmosféra byla znásobena společným zpěvem na závěr schůze.
Také Klubový pořad v úterý 22.4. se povedl. Členka výboru p. Jana Petříková připravila s družstvy vycházkářů a pěveckého souboru veselé i poučné soutěžní odpoledne.
Téma bylo: historie i součastnost Prahy a zajímavé otázky zodpověděla družstva skoro vždy správně. Vycházkáři byli přece jen o chloupek úspěšnější a obdrželi sladkou odměnu.
Nakonec si také všichni zazpívali společně '' Ta naše písnička Česká'' ...

Klubové odpoledne 8. 4.

14. dubna 2008 v 16:02 | Eva Vejrostková
8. dubna přišla mezi členy do klubu v ul. Roháče Dubé paní Mgr. Eva Helmannová z lékárny Dr. Maxe, která sídlí v Kauflandu. Autorka přednášky informovala seniory nejen o lécích na různé zdravotní problémy, o potravinových doplňcích, ale hlavně nabízela slevu 5 Kč na každy recept a také klientskou kartu, kde je pak sleva 10 Kč. Také podala informace o změnách, které jsou od roku 2008 následující:
- nové úhrady léků, neboť sazby DPH se zvýšily ze 6% na 9%, dále je zaveden regulační poplatek zákonem stanovený na 30 Kč za každou položku. Tyto poplatky jdou do pojišťoven. Je proto lépe si koupit lék bez receptu, jako například Paralen nebo lék na spaní a pak se poplatek neplatí. Také se autorka zmínila o limitu 5 000 Kč, že pokud pacient vybere léky za víc jak 5 000 Kč, že mu to pojišťovna vrátí. Tato lékárna má otevřeno od pondělí do neděle od 7 do 20 hodin, jen v neděli se otevírá až v 8 hodin.

Klubové odpoledne

11. dubna 2008 v 11:15 | Eva Vejrostková
1. dubna byl v klubu českobudějovického Svazu důchodců v ul. Roháče z Dubé opět zajímavý i poučný pořad.
Mezi členy pčišla paní Mgr. Gabriela Veselá z Linky důvěry, aby seniory podrobně informovala, co vše pro děti, mládež, dospělé i seniory může poskytnout. Na linku důvěry č. 387313030 se mohou obrátit všichni, kdo potřebuje poradit v těžkostech ve škole, v manželských krizích, v jakémkoliv násilí, osamění i jiných problémech.
Linka důvěry je k dispozici non-stop a pracují tam psychologové, sociální pracovnice i lékaři. Informace poskytne i občanům z jiných krajů.

Poděkování

4. dubna 2008 v 9:28 | Ing.Řežábek
Ze samé radosti nad zřízením této naší stránky jsme zapoměli poděkovat panu Karlu Hrůzovi z prachatické organizace SD, který nejen že vytvořil web prachatické organizace http://senior-pt.blog.cz, ale ještě významně a nezištně přispěl k tvorbě webu našeho. Panu Hrůzovi za to patří náš dík. Je štěstí, že jsou ještě dobří lidé mezi námi, kteří nelitují času a pomáhají jiným.
Ing.Rudolf Řežábek MO SD Č.Budějovice

Klubové pořady v březnu

1. dubna 2008 v 14:39 | Eva Vejrostková
Klubové pořady Svazu důchodců byly v březnu zajímavé.
První úterý přišla mezi členy členka Lydie Lepšová a vzpomínala, jak se žilo na staré šumavské poště, a jak byl tenkrát život na Šumavě těžký. Znala to z vyprávění svých prarodičů.
Další úterý 11.3. bylo trénování paměti zábavnou formou a pořad uvedla paní Jandová z českobudějovického Magistrátu. Paní Věra Hrubá a p. Bc. Monika Stropková celý program výborně připravily. Bylo to zajímavé a poučné.
18. března byl pořad o léčení inkontinence i o jiných zdravotních problémech.Také to bylo poučné, neboť snad každý z nás již potřebuje nějakou tu radu ke zlepšení svého zdravotního stavu.
25. března v dalším pořadu " Povídání s ..." představil pan Jakl ( který jako vždy celý pořad uvedl a provázel zpěvem a s kytarou) pana Radima Černého. Autor programu na téma " O ČAJI" informoval o dobrých účincích zeleného čaje, který obsahuje třísloviny, vitaminy a různé stopové prvky. Snad odbourává špatný cholesterol a podporuje tvorbu bílých krvinek.
Také turisté jsou stále aktivní. Každý čtvrtek se vydávají do přírody a za poznáním. Za zmínku stojí program 13. března, kdy odjeli vlakem do Temelína a někteří do Bohunic, aby pak všichni došli do Týna nad Vltavou, kde navštívili tamnější muzeum a prohlédli si vystavené vltavíny a loutky.