První jarní výlet budějovických seniorů

29. dubna 2008 v 15:14 | Eva Vejrostková
Dne 24.dubna odjeli senioři "Za krásami Pomalší a Novohradských hor". Jelikož byl velký zájem, obstaral vedoucí pan Ing. Řehůřek dva autobusy. Druhý autobus vedla p. Olga Kotláriková, která nás celou cestu informovala o všech zajímavých místech.
První zastavení bylo v Dolním Dvořišti, kde jsme si prohlédli okolí komumentálního kostela sv. Jiljí z 13. století. Podle vyšebrodské klášterní listiny byla osada Dolního Dvořiště založena v r. 1279. V roce 2000 vzniklo Sdružení "Hrady na Malši" a cílem je oživení staré zemské cesty z rakouského Freistadtu do Českých Budějovic.
Dále byl na řadě Svatý Kámen a prohlídka kostela Panny Marie Sněžné, který byl v letech 1990-93 opraven za přispění děkanátu Freistadt.
Pak nás čekaly Cetviny a také prohlídka kostela, o kterém je zmínka jíž v r. 1348. Nyní se opravuje a vše je hrazeno z rakouských a německých nadací i fanančních prostředků České republiky. Poté se všichni vydali na křížové cesty, které byly v roce 2007 zrestaurovány. Za zmínku stojí, že Cetviny se rozkládaly na pravém břehu Malše na hranicích s Rakouskem a byly založeny ve 19. století. V 19. století zde žilo téměř 700 obyvatel, ale po druhé světové válce se prostor Cetvin stal součástí hraničního pásma a tím cetviny zanikly...
V Malontách nás čekal ve zdejší restauraci výborný oběd, který předem pan Ing. Řehůřek objednal. I když nás bylo přes devadesát, obsluha byla přímo vzorná.
V Žofíně se vydali zdatní turisté na vycházku k vodní nádrži Ktiš, ostatní se jen prošli jarní přírodou kolem.
Při zpáteční cestě jsme se ještě zastavili na Hojné Vodě, oblíbeném místě, kde je zmínka o léčivém prameni již v roce 1654. V létě zde prý pobýval spisovatle Zikmund Winter a napsal zde část románu Mistr Kampanus.
Poslední zastávka byla v poutním místě Dobrá Voda, kde byly také v 16. století objevený léčivé účinky zdejší vody. Účastníci si prohlédli kostel Nanebevzetí Panny Marie a hlavně si načepovalí domů léčivou vodu. Chvíli jsme ještě postáli u nádherného výhledu do podhůří Novohradskch hor i Třeboňské pánve a pak jsme již v pořádku dojeli domů. Dík patří obětavým vedoucím!
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Jiří Polánský Jiří Polánský | E-mail | 12. května 2008 v 16:44 | Reagovat

Článek vyšel i v Českobudějovickém deníku dne 3. 5. 2008, ovšem bez uvedení organizátora - Městské organizace Svazu důchodců v Českých Budějovicích.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama