Červnový zájezd

1. července 2008 v 9:37 | Eva Vejrostková
Červnový autobusový zájezd dne 25. 6. 2008 se na sto procent vydařil. Zásluhu na úspěchu mají oba vedoucí, jak Ing. Jaroslav Řehůřek, tak i Olinka Kotláriková. Zájezd byl pečlivě připraven, vedoucí obstaral dva autobusy, takže se mohl zúčastnit větší počet členů.
Opět se odjelo za slunečného rána v 7 hodin z Mariánského náměstí a cestou informovali oba vedoucí o zajímavostech projížděnými místy. Za zmínku proto stojí vyprávění o historii projížděného Rožmberku nad Vltavou. Záznam o Rožmberku je již z roku 1250, kdy byl jeho zakladatelem Vítek z Prčic nejmocnějšího rodu Rožmberků. V obci stojí na vysokém ostrohu nejstarší hrad Vítkovů a v tamním kostele Panny Marie jsou nejcennější ukázky jihočeské gotiky z r. 1271. Hrad byl několikrát podstatně přestavován, byla přistavěna Křižácká galerie, Rytířský sál a další.
První větší zastávka byla v Malšíně, malé vsi 8 km severně od Vyššího Brodu a první zmínky je ze 13. století. Účastníci se vydali je kapličce Panny Marie z roku 1856, která stojí na skalnatém vrchu odtud byl překrásný výhled do okolí až na rakouský Sternstein. Vedle kapličky jsou velké balvany a dle legendy z nich vyzařuje síla země pro toho, kdo se jejich dotkne. Všichni jsme horlivě čerpali jejich sílu.
Dále jsme projížděli Vyšším Brodem, založeným začátkem 13. století. Je tam historická památka Cisterciácký klášter s kostelem Nanebevzetí Panny Marie. Nejstarší část kláštera je jeho východní křídlo z r. 1283. V klášteře jsou cenné historické památky, knihovna z roku 1757 se 70.000 svazky, jakož i náhrobek Petra Voka z Rožmberka.
Při cestě bylo na řadě Lipno (776 m n. m.) - jedno z hlavních rekreačních oblastí Šumavy. Na Lipně je údolní přehrada, postavená v letech 1950-59 a dílka jezera je 40 km, plocha 656 ha, šířka až 16 km. Lipno má výhodnou klimatickou polohu, od severu je chráněno, k jihu otevřeno, proto je tam rozšířena výstavba rekreačních objektů.
Další cíl zájezdu byla osada Sv. Tomáš (994 m n. m.) pod vrcholem Vítkova Hrádku, založeného ve 14. století. Vítkův Hrádek, zvaný též Vítkův Kámen (1035 m n. m.) je zřícenina. V historii to byl strážní hrad na Svatotomášském vrchu, nedaleko místa, kde se protínají staré zemské hranice Čech, Bavorska a Rakouska. Tato historická památka má dlouholetou historii, držitelé se střídali a hrad pustnul. Od roku 1997 se stará o objekt Občanské sdružení Vítkův Hrádek, které opravilo a staticky zajistilo hranolovitou věž a uvnitř ní vybudovalo schodiště s ochozem. Ti z nás, kteří se vyšplhali až sem, byli odměněni krásným výhledem na přehradní jezero a směrem k jihu jsou za příznivého počasí vidět i Alpy. Uvnitř věže je možné se i občerstvit a zakoupit upomínkové předměty. V osadě Sv. Tomáš byl s přispěním věřících z Rakouska a Německa restaurován farní kostel, do kterého jsme mohli nahlédnout skrze mříž. Rovněž byl ve Sv. Tomáši zrestaurován bývalý a předtím vyhořelý lovecký zámeček na luxusní hotel.
Bohužel autobusy se nemohly dostat pro nové označení zákazu vjezdu až nahoru, takže se jeden autobus s méně zdatnými seniory vrátil do Přední Výtoně, kde objednal Ing. Řehůřek předem oběd a ostatní se vydali pěšky k historickým místům a po prohlídce se také vrátili do Přední Výtoně. O to více nám chutnala dršťková polévka se svíčkovou.
Po odpočinku jsme dojeli na hranice s Rakouskem v Gugelwaldu a zdatní turisté si ještě vyšli na kratší i delší vycházku do okolí. Skupina méně zdatných si prohlédla malou botanickou zahradu u místního hotelu, kde bylo množství bylinek, keřů i květin.
Jelikož bylo ten den velké horko, již jsme nikde nezastavovali a dojeli jsme v pořádku k večeru domů. Dík patří oběma vedoucím, kteří se tímto dobře připraveným zájezdem rozloučili s funkcí vedoucích turistů. Je to škoda…
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama