Vzpomínkový pořad v Bělčicích

1. července 2008 v 10:27 | Eva Vejrostková
Děkuji vroucně cestám,
živoucím tepnám kraje,
nikdy jsem nešetřil chválou,
po nich se ubíraje
svou cestou opěšalou.
Ladislav Stehlík: Díkuvzdání
Ženský pěvecký soubor naší organizace Rozmarýn byl pozván 28. června 2008 do Bělčic na Vzpomínkový pořad ke 100. výročí narození zdejšího rodáka básníka, spisovatele a malíře Ladislava Stehlíka.
V Bělčicích přivítal pan starosta Josef Zeman soubor v čele se sbormistryní Zdenou Machovcovou, která je rovněž zdejší rodačkou a navíc je činná i literárně a pak jsme se všichni vydali na hřbitov ke hrobu spisovatele, kde měla úvodní slovo Jaruška Michalcová. V pořadu zazněly krásné písně "Písničko česká" a "Tálinský rybník". Vlasta Slivková recitovala báseň "Očima rybníků". Dále soubor zazpíval "Ó, hřebíčku zahradnický", "Cestičko bloudivá" a "To třeboňský doubí". Jaruška Michalcová zarecitovala "Až po mně nezbude ani stín". Nakonec zazněla na hřbitově ještě jímavá píseň "Ó pane, zhasíná den". Sólistky byly Hana Makovičková, Jaruška Králová a Ludmila Fridrichová.
Potom se všichni, včetně přihlížejících diváků, odebrali do místního kostela, kde Františka Radová zazpívala sólo "Pozdrav jižním Čechám".
U rodného domku Ladislava Stehlíka pokračovalo slavnostní vystoupení souboru. Úvodního slova se ujala Marie Pájková a opět jsme vyslechli lidové písničky "Když jsem já šel tou Putimskou branou", "Žádnej neví", "Měla jsem chlapce" a "Sadila fialinku". Krásnou báseň "Maminka peče chléb" recitovala Jarmila Šlechtová. A znovu zazněly písně "U našich stájů", "V Strakonicích" a "Okolo Třeboně". Na pořadu byla opět báseň "Navečer doma", kterou přednesla Anna Postlová. Poslední pěkné písničky byly "Ty bělčické zvony", "Černé oči" a "Když já šel od své milé". Zdenka Machovcová pronesla ještě pár slov k tomuto slavnému dni. Pan starosta poděkoval za celý krásný pořad a pozval všechny do rodného domku, kde je malé muzeum spisovatele. Od pana Zemana obdržel soubor Rozmarýn i hosté krásnou publikaci s kresbami Ladislava Stehlíka a také literární inspirace členů Jihočeského klubu Obce spisovatelů v Českých Budějovicích a jsme pyšní na to, že jsou tam také příspěvky od naší Zdeničky Machovcové.
V místní sokolovně nás pak čekal dobrý oběd, po kterém jsme odjeli do Blatné, kde jsme si v muzeu prohlédli výstavu prací a života Ladislava Stehlíka. Prošli jsme se ještě rozlehlým zámeckým parkem s pobíhajícími ochočenými daňky. Někteří se zúčastnili i prohlídky zámku. Tam zaujalo zrcadlo splněných přání. Když do něho pohlédne duševně vyrovnaný divák a něco si přeje, pokud o svém přání pomlčí, tak je objektivně prokázáno, že se mu do roka přání splní. Nakonec jsme si ještě před odjezdem zazpívali s radostí "Ta naše písnička česká" a pak jsme již odjeli s ochotným a milým panem řidičem do Českých Budějovic. Byl to krásný den a dík patří Zdeničce Machovcové i všem členkám, neboť nám připravily nevšední zážitek.
Soubor Rozmarýn je stále činný a účinkoval ještě 25. června v českobudějovickém Centru sociálních služeb Empatie, kde byly konány plavecké závody se zahradní slavností. Při některých písních si také klienti Empatie zanotovali.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama