Jižní Afrika

11. září 2008 v 16:52 | Jiří Polánský
Dne 9. 9. 2008 už po několikáté přednášela v našem klubu Mgr. Monika Měrotská, asistentka na Zdravotně sociální fakultě Jihočeské univerzity. Mgr. Měrotská jezdí už pět let nepravidelně do Afriky, tentokrát se s námi rozdělila o své zážitky ze svého tříměsíčního dobrovolnického pobytu v Jihoafrické republice. Pracovala v jednom zařízení pro mentálně postižené dvě hodiny jízdy severně od Kapského města. Zařízení spravují Němci, kteří pro něj i velice zdatně shání finanční prostředky. Na úrovni zařízení je to znát. Zařízení s kapacitou asi 80 osob vedle ubytovacích a terapeutických prostor vlastní i farmu, kde zaměstnanci a chovanci zařízení společně pracují. Právě na zapojování chovanců do praktické činnosti, kontakt se zvířaty nevyjímaje, se velice dbá. Součástí farmy je i mlékárna, pekárna, svíčkárna a pěstování bylinek, chov krav a koní, které se využívají k hipoterapii a pochopitelně řemeslná dílna. Díky zařazování postižených do pracovního procesu se u nich neprojevuje tak markantně pocit sociálního vyloučení. Z celkového počtu asi 10 chovanců zůstane v zařízení nadosmrti, ostatní se připravují na zapojení, byť omezené, do praktického života. V tom může být africký příklad inspirativní i pro nás.
Zařízení bylo izolované v neosídlené krajině a práce i pobyt v něm byly velice náročné. Navíc tam nebylo ani úplně bezpečno. Jedinými chvílemi oddechu bylo koupání v Indickém oceánu, kam bylo ovšem třeba dojet, jen vyjímečně návštěva Kapského města. Kapské město je velice atraktivní, říká se o něm, že to je Amerika v Africe. K jeho atraktivnosti přispívá unikátní poloha na styku dvou oceánů, krajina i příjemné podnebí. Žije v něm i určitý počet Čechů a Slováků. Podle informací Mgr. Měrotské však žádný z nic nechce zůstat v Jižní Africe natrvalo. Po skončení apartheidu se vztahy černošského a bělošského obyvatelstva přiostřují a domy bělochů připomínají pevnosti. A to je situace v Kapském městě ještě relativně dobrá ve srovnání s Johanesburgem.
Mgr. Měrotské jsme za její zajímavou přednášku, doplněnou DVD, poděkovali. Přislíbila, že se s námi rozdělí i o další cestovatelské zážitky. Chystá se na Haiti.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama