Pár rad pro spotřebitele

23. října 2008 v 17:56 | Eva Vejrostková
Podnětnou a hlavně poučnou přednášku měla 14. října v klubu českobudějovického Svazu důchodců v ulici Roháče z Dubé paní Libuše Oulehlová ze Sdružení obrany spotřebitelů.
Tato organizace pořádá osvětovou činnost hlavně pro starší a zdravotně postižené občany, kteří jsou častěji oklamáni při nákupu různých výrobků.
Spotřebitel si musí dát hlavně pozor na:
· Značení cen v supermarketech na regálech
· Na bezpečnost výrobků a také na označení (textil - kůže)
· Nechat si podepsat záruční list až po předvedení zboží či vyzkoušení
· Zodpovědně vybírat veškeré zboží.
Také se musí bránit nezodpovědným prodejcům. Záruky na zboží jsou od roku 2003 dva roky.
Bude-li spotřebitel reklamovat zakoupený výrobek nebo zboží, musí být reklamace vyřízena nebo zamítnuta písemně do 30 kalendářních dnů. Musí-li si zákazník nechat udělat znalecký posudek na zakoupenou věc a je-li vše vyřízeno v jeho prospěch, pak má nárok na všechny výdaje (znalecký posudek i cestovné).
Dále hovořila p. Oulehlová o zásilkových obchodech, možnost odstoupení od smlouvy je do 14 dnů. Je třeba si též dávat pozor na podomní prodejce, reklamní zájezdy, tržiště a stánky (tam trvat na vydání paragonu) a také šetřit svým podpisem na eventuálních smlouvách bez důkladného pročtení. Většinou se jedná o klamání spotřebitele.
Autorka pořadu se ještě zmínila o cestování s cestovní kanceláří. Nejprve si zájemce musí zjistit, jestli je CK pojištěna. Pečlivě si pročíst cestovní smlouvu, neboť dle smlouvy je CK zodpovědná za stravování, ubytování i ztrátu zavazadel.
U oprav je záruka 3 měsíce (na auto 6 měsíců) a je třeba si vyžádat opravný list. Na zakázkové práce je záruční doba 6 měsíců.
Sdružení obrany spotřebitelů sídlí v Českých Budějovicích na Senovážném náměstí č. 13, úřední hodiny v pondělí a ve čtvrtek od 10 do 14 hodin, telefon 608 032 385.
Upřímný dík patří paní Oulehlové za dobré rady od všech účastníků.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama