Klubový pořad o Izraeli

24. listopadu 2008 v 11:39 | Eva Vejrostková
18. listopadu byl klub zaplněn do posledního místečka. Členové si přišli poslechnout vyprávění naší členky Jaroslavy Šlechtové o její cestě do Izraele.
Jana Petříková pozdravila přítomné a zahájila pořad předáním slova autorce přednášky.
A pak jsme již dychtivě naslouchali poutavému vyprávění Jarušky, jak se vůbec na zájezd dostala. Byla to skupina přes 40 lidí (snad nějakého náboženského vyznání) a před odjezdem dostali za úkol všichni si tykat. Jak dále řekla Jaruška, všichni se k sobě po celou dobu chovali skvěle. Každý obdržel zpěvníček s izraelskými písničkami, které již po cestě autobusem zpívali. Skupinu vedla p. Kellerová, prý asi 80letá paní. První cíl byl Tel Aviv a pak bydleli v Haifě v tzv. "Domě pokoje", což byl rodinný podnik majitele p. Winklera.
První den odjela skupina na horu "Blahoslavení" u Genezaretského jezera, zastavili se též mimo jiné u synagogy, kde podle legendy bydlel Pán Ježíš s Petrem.
Druhý den odjeli na Golanské výšiny. Prohlédli si pohoří Hermon, kde je zdroj pitné vody (v zimě je tam prý až 10 m sněhu). Podél řeky Jordán, kde se křtilo, jsou nádrže s pitnou vodou.
Další den se výletníci podívali do Jordánska, spali v Ammánu, hlavním městě Jordánska. Jelikož je v zemi více žen než mužů, má muž většinou 2 manželky. Žije tam asi pětina křesťanů, ostatní věří v islám. Z 80 % je v zemi poušť, je tam též málo vody. Následovalo pak vyprávění historických míst i tržišť.
V Jordánsku ještě měla možnost skupina podívat se do světoznámého místa Petra. Je to staré skalní město, kde je pískovcový chrám i další pískovcové stavby. Nyní zde žijí beduini, kteří vozí turisty, neboť pěší túra do Petry je 12 kilometrová.
Z Petry pak všichni odjeli do Akaby k Rudému moři. Navštívili také izraelské město Eilat s velkým "Oceánmuzeem". Ve městě je také známá brusírna diamantů.
Až do konce pobytu pak byli účastníci v Jeruzalémě, kde si prohlédli známá historická místa a zastavili se u "Zdi nářků" a navštívili muzeum holocaustu.
Autorka pořadu nás ještě informovala, že Izrael získal samostatnost 13. 5. 1948. První osadníci tam začali zakládat "kibuci", kde měli všichni vše společné a žádný osobní majetek. Nyní prý zakládají tzv. "Morava". Před odjezdem si Jaruška přečetla knihu Exodus, která právě vše o židovské otázce. Vřele nám doporučila přečtení této zajímavé knihy.
Na ukázku přinesla Jaruška kámen z Mrtvého moře, skleničku písku z pouště a také krásné fotografie z dobře prožitého zájezdu.
Byl to pěkný úterní pořad a všem se líbil.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama