Poznámky ze 7. celostátního sjezdu Svazu důchodců ČR

1. listopadu 2008 v 11:48 | Ing. Rudolf Řežábek
Dne 16. října se konal v Praze 7. celostátní sjezd Svazu důchodců, na kterém se za naši organizaci zúčastnil předseda Ing. Rudolf Řežábek, Dále za Jižní Čechy se zúčastnil předseda Krajské rady pan Václav Minařík a zástupci dalších organizací v kraji.

Sjezd řešil řadu zásadních problémů jak předpisových, tak personálních a po bouřlivých diskusích:
a) schválil stanovy Svazu důchodců se změnou znění paragrafu 13
b) rozhodl o zeštíhlení Ústřední rady z 29 na 15 členů
c) schválil Jednací řád a Organizační strukturu Svazu
d) schválil Zásady hospodaření Ústřední rady
e) schválil složení Ústřední rady a Ústřední kontrolní a revizní komise
f) schválil Zprávu o činnosti od 6. sjezdu a Zprávu Revizní komise
g) předal předsedům krajských rad diplomy pro oceněné pracovníky
h) schválil Zásady programového prohlášení na období let 2008-2011
ch) schválil Statut Ústřední kontrolní a revizní komise

Předsedou Ústřední rady byl zvolen Ing. Oldřich Pospíšil z Moravskoslezského kraje, radu tvoří jen předsedové krajských rad. Předsedkyní Ústřední kontrolní a revizní komise se stala paní Libuše Donátová z Prahy.

Jako hosté vystoupili zástupci slovenských důchodců, europoslanec p. Maštálka a byly přečteny zdravice omluvených hostů.

Byl kritizován malý počet členů - v ČR je to pouze necelých 25 tisíc z více jak dvoumilionového počtu důchodců, což snižuje naši vyjednávací pozici v Radě vlády a v Radě seniorů. Je třeba přijímat i mladší generaci, ale zejména zakládat nové organizace. Jsou kraje s daleko větším počtem organizací než má Jihočeský kraj.

Dále je hlavně kritizován soustavný pokles životní úrovně důchodců ve srovnání s průměrnými platy, což dosavadní vláda neřeší. Požadujeme daleko rasantnější valorizaci důchodů a pravidelnou kontrolu Národního programu přípravy na stárnutí na období let 2008 - 2011.

Jednou ze změn ve Stanovách je zkrácení lhůty k vyškrtnutí člena pro neplacení členského příspěvku ze dvou na jeden rok! Na to upozorňujeme ty členy, kteří nenavštěvují naše akce, ani si pro známky nejdou do kanceláře (pondělí dopoledne). Neradi vyškrtneme zapomnětlivce nebo nemocné, proto budeme potřebovat obvodních důvěrníků k návštěvě neplatičů v bytě.

Závěrem lze konstatovat, že sjezd proběhl v pracovní atmosféře. Svou předsednickou funkci ukončil Prof. Solich, který popřál nové Ústřední radě a krajům lepší úspěchy v dalším období.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama