Květen 2009

Rozmarýn zpíval na jarním Hobby

18. května 2009 v 16:43 | Eva Vejrostková
13. května odpoledne měly při jarním HOBBY na českobudějovickém Výstavišti pěkný pořad ženské pěvecké soubory prachatického i českobudějovického Svazu důchodců.
Nejprve vystoupil 25 členný ženský soubor "Radostné přátelství" SD z Prachatic. Soubor byl založen v roce 2000 a jeho vedoucí je paní Mgr. Emilie Popielová. Zpívá s nimi i jeden muž - pan Josef Marášek, který během programu přednesl báseň o jaru. Jejich repertoár se skládal z českých, moraských i slovenských lidových písniček a všechny se obecenstvu líbily.
Dále se představil s pěknými livovými písničkami náš soubor ROZMARÝN, který vedla paní Anna Postlová a sola zpívaly paní Hanka Makovičková a paní Jaroslava Králová. Paní Vlasta Slivková přednesla báseň ÚSMĚV a paní Jaroslava Šlechtová recitovala báseň RYBNÍKY od Antonína Sovy.
Po skončení pronesl pár slov předseda MěO SD Ing. Rudolf Řežábek. Poděkoval oběma souborům za perfektní přednes a řekl, že by si mladí lidé měli vzít příklad z aktivit seniorů i z jejich činorodeho života.

Zdravá výživa a životní styl seniorů

18. května 2009 v 16:42 | Eva Vejrostková
11. května byl opět pěkný klubový pořad. Členka výboru Jana Petříková pozvala odbornici na výživu paní P. Svobodovou, která měla přednášku nejen o zdravé výživě, ale i dobrém životním stylu v seniorském věku.
Jak řekla autorka hned v úvodu s humorem, že být starý, nemocný, chudý a ještě nešťastný, to že opravdu nemá cenu. Právě kvalita stravování seniorů je velmi důležitá. je nutné neodbývat se, neboť při správné stravě se zlepší i celkový zdravotní stav. Vysvětlila, že organismus potřebuje hlavně ve výživě tři složky: bílkoviny, tuky a cukry. Bílkoviny známe živočišné, např. maso, vejce, mléko a rostlinné - to jsou například luštěniny. Další významnou složkou jsou tuky (v různých potravinách i v mase a také všechna semínka, ořechy). Dále jsou to sacharidy - brambory, těstoviny, rýže (změní se na cukr) je to zásoba energie.
Také potřebujeme minerály, stopové prvky, vlákninu (která působí ve střevech jako "koště", jak řekla autorka). Nejdůležitější je také voda, neboť bez vody není život. Když klesne voda v těle o 5%, nastávají již problémy. Pitný režim je velmi nutný, ale v seniorském věku většinou ztrácíme pocit žízně. Musíme ale na to myslet, protože to je právě nebezpečné. Potřeba tekutin se řídí tělesnou hmotností - například při váze ženy 60 kg, má vypít denně v průměru 1,50 - 1,80 l tekutin.
Autorka pořadu pak vysvětlila činnost ledvin, které přefiltrují tekutinu z krve a že se tekutina také ztrácí potem i každým výdechem. Organismus potřebuje průměrně 3 litry tekutin denně (tj. i v potravinách). Paní Svobodová pak dále hovořila co je vhodné pít a co ne (tvrdý alkohol). Doporučila vodu, minerálku, čaje, přírodní šťávy i červené víno, nejvíce 2 dcl denně.
V závěru přednášky zodpověděla autorka různé dotazy ohledně výživy i pitného režimu. Přinesla sebou jídelníčky pro muže i ženy v důchodovém věku, které budou dodatečně rozmnoženy.
Byl to dobrý pořad - i v seniorském věku se musí člověk stále učit...

Českobudějovická černá kronika

12. května 2009 v 11:25 | Eva Vejrostková
V úterý odpoledne 5. května měl v klubu Roháče z Dubé zajímavou přednášku pozvaný pan Dr. Jiří Chvojka na téma "Českobudějovická černá kronika".
Nejdříve autor vyprávěl o historii města, že to bylo město královské a zastupoval je rychtář, který vykonával soudní pravomoc. Později byl již v kronice uváděn purkmistr jako hlava volených konšelů. Byla to městská rada a v čele stál purkmistr. Rada udělovala "právo hrdelní", soudila a vykonávala rozsudky. Měla svého vykonavatele - kata, který stál na spodku společnosti. Ve městě byl tzv. pranýř a byla velká hanba na pranýři stát.
Dále pan doktor popisoval různé kriminální případy od sedmnáctého po století dvacáté a také hovořil o různých kalamitách, povodních, epidemiích i požárech, které se v Českých Budějovicích staly. Po přednášce následovala beseda s přítomnými seniory.

Ženský pěvecký soubor SD Rozmarýn vystoupil se svým repertoárem 8. května v 10 hodin na centrálním hřbitově u Sv. Otýlie u památníku obětem heydrichiády. Oslava proběhla za účasti představitelů města, kraje, členů Českého svazu bojovníků za svobodu i zástupců armády České republiky.

Z květnového Zpravodaje

1. května 2009 v 11:27 | Jiří Polánský
Cykloturistika
Zájemci o cyklo-výlety se sejdou 5. 5. 2009 ve 13,30 hodin v klubu Roháče z Dubé na naplánování tras a termínů.

Caorle
Vyzýváme další zájemce o dovolenou v Itálii (termíny byly zveřejněny v březnovém a dubnovém Zpravodaji), aby se ihned přihlásili u paní Petrové (tel. 606 368 290), protože se dostaví vedoucí cestovní kabceláře k dojednání detailů zájezdů a převzetí seznamu účastníků.

Zájezdy SD
6. 6. 2009: Velké Popovice - Průhonice
Program byl uveden v dubnovém Zpravodaji. Odjezd z Českých Budějovic z Mariánského náměstí je v 7 hodin. Návrat bude dohodnut s vedoucí zájezdu paní Cimbálníkovou. Cena zájezdu je 250,- Kč na osobu, které múžete uhradit v klubu Roháče z Dubé ve dnech 26. a 27. 5. od 13,00 do 14,00 paní Sýkorové nebo paní Holubové.
22. 8. 2009: je připravován zájezd do Českého Štermberka. Bližší údaje budou uvedeny opět ve
Zpravodaji.

Rozmarýn
Náš pěvecký soubor Rozmarýn bude na výstavě Hobby na českobudějovickém výstavišti dne 13. května od 15 hodin. Bude zde zpívat také prachatický soubor SD.
Na červen se připtavuje repertoár českých i duchovních písní na hornické slavnosti města Rudolfova, které proběhnou ve dnech 5. a 6. června.
Protože věkový průměr pěveckého sboru je 78 let a nemoci se nikomu nevyhýbají, přivítaly bychom v našem kolektivu členky SD, které rády zpívají. Přihlášky na pravidelných zkouškách Rozmarýnu v pondělí v 10 hodin v klubu Roháče z Dubé.

Vystoupení v Pasově

1. května 2009 v 11:02 | Eva Vejrostková
Dne 24. dubna 2009 se v Pasově konalo mezinárodní setkání folklórních souborů, které uspořádala Bavorsko-česká společnost.
Na pozvání se také zúčastnil ženský pěvecký soubor českobudějovického Svazu důchodců Rozmarýn pod vedením Anny Postlové. Jejich vystoupení s novým repertoárem se sólistkami Jaroslavou Královou a Hanou Makovičkovou se setkalo s velkým ohlasem.
Na setkání se též představil osmičlenný soubor Rusko-německé společnosti s typickými ruskými písněmi za doprovodu harmonikáře Bajana Nikolaje Targoni. Sóla zpíval Vladimír Aglejev a na klavír hrála Larissa Riffel. Jedna členka souboru zahrála na housle romantickou skladbu A. Dvořáka.
Prezidentka Bavorsko-české společnosti Brigitte Kohl přivítala srdečně všechny přítomné a uváděla celý program. Také bývalý prezident Georg Konvalin pronesl pár přátelských slov.
Atmosféra celého setkání byla přátelská a veselá a po hudebním vystoupení si přítomní zazpívali i zatančili

Jaro a zahrádka

1. května 2009 v 10:58 | Eva Vejrostková
Tak se jmenoval klubový pořad 21. dubna s odborníkem panem Ladmanem. Usměvavý osmdesátník řekl, že pro něho je zahrádka jako fitcentrum. A pak již pan Ladman hovořil, že hlavně z jara je se na co dívat i z čeho se těšit, ať se jedná o první jarní kvítka, cibuloviiny, ale i pohled na kvetoucí ovocné stromy a keře stojí za to.
I když je jaro nejkrásnější období roku, je na nás, aby zahrádka kvetla po celé vegetační období a byla pro všechny potěšením. V roce 1958 postavil autor dům a začal se intenzivně věnovat zahrádce a také pracoval léta v Zahradkářském svazu, kde vydával časopis Zahrádkář. V současné době již snížil svou aktivitu, ale stále má radost z každého dobrého výsledku. pěstuje zeleninu a řekl, že je požitek ochutnat čerstvé rajské jablíčko, nebo si utrhnout letní jablko přímo ze stromu.
Ve své přednášce pan Ladman uvedl, jaká zelenina se může dobře pěstovat, jak používat netkanou textilii na zahrádce, že se pak nemusí zelenina tak často zalévat. Sám pěstuje cukety, okurky, papriky, salát, rajské a kedlubny.
Potom se autor rozhovořil o všech možných květinách - letničkách, trvalkách, popínavých rostlinách i skalničkách - jak je pěstovat, hnojit, množit, stříhat a také sušit.
nakonec zodpověděl na některé dotazy přítomných seniorů, například o bylinkách, jahodách, orchidejích a dalších.
Bylo to příjemné i poučné odpoledne.