Prosinec 2009

Podzimní vycházky

25. prosince 2009 v 11:05 | Ivana Johnová
Vycházkářům českobudějovického Svazu důchodců v říjnu i listopadu počasí přálo a tak šlapali jihočeskou krajinou křížem krážem - od Šumavy až po borotínský Starý zámek.
Nevynechali jsme ani suchdolsko a prošli jsme se krásným údolím říčky Dračice. Do Blanského lesa nás zavedly zříceniny Kuklova, na Zlatou horu u Ražic pak Stezka permoníků. A bylo těch cest a cestiček mnohem, mnohem víc.
Celkem 127 km našlapalo 311 vycházkářů.

Vánoce v jihočeském regionu

24. prosince 2009 v 14:42 | Jiří Polánský
V úterý 27. 12. jsme se sešli na posledním klubovém pořadu v roce 2009. Byl věnován vánočním tradicím v jihočeském regionu a přednášel Dr. František Krejča z Jihočeského muzea. Hned v úvodu poukázal na to, že vánoční tradice mají své hluboké kořeny už v dobách pohanských, kdy byly svátky zimního slunovratu (24. prosince) a křesťanské rituály byly na tyto tradice naroubovány. Jsou to vlastně rituály bílé magie, která na rozdíl od černé magie měla lidem pomoci a ne škodit. Jejich prostřednictvím se naši předkové snažili jednak budoucnost ovlivnit, jednak ji poznat.
Do pokusů ovlivnit budoucnost patří už sám název dne -Štědrý den. Náš astronomický rok skutečně začíná dnem zimního slunovratu a věřilo se, že bude-li štědrý první den roku, bude štědrý i celý rok. Tomu odpovídala i snaha o co nejpestřejší vánoční stůl. Naši předkové si jídla nesmírně vážili, protože ho bylo málo a tímto způsobem se snažili zajistit si dostatek jídla po celý rok. Do pokusů o nahlédnutí do budoucnosti patří rozkrajování jablek, lití olova či pouštění svíčiček po vodě. Dívky se snažili dozvědět, zdali se provdají a kam - třesu, třesu bez…
Další tradice už mají výlučně křesťanský charakter. Nejstarší je tradice betlemářská, která vychází důsledně z evangelií Nového zákona. V žádném betlemu nesměla samozřejmě chybět Marie s Ježíškem v jesličkách, vůl a osel, anděl zvěstující narození Spasitele pastýřům, kteří poblíž pásli ovce, betlémská hvězda a tři(?) králové či mudrci, přinášející Ježíškovi dary: zlato, myrhu a kadidlo, které symbolizují jeho postavení.
Další tradice už jsou mnohem mladší. Vánoční stromek je mnohem mladšího data, spadá do 19. století a zcela nejmladší je vánoční kapr, který se objevuje až začátkem 20. století. Celá přednáška byla velice zajímavá a ukázala, jaké jsou vlastně kořeny naší kultury. Naše kultura má samozřejmě křesťanský ráz. Byli jsme jí ovlivňováni tisíc let, ale její kořeny spadají ještě do doby předkřesťanské. Zbytek odpoledne jsme strávili v klubu v družné předvánoční zábavě.

Dr. František Krejča

Na cestě po Keni

11. prosince 2009 v 17:41 | Eva Vejrostková
8.prosince byl v klubu městské organizace Svazu důchodců České Budějovice opět velmi zajímavý a hodnotný pořad.
Na pozvání Jany Petříkové přišel mezi členy pan Ing. František Urban, který má poradenskou činnost v oboru ochrany přírody, životního prostředí a lesnictví.
V úvodu nám se zápalem vyprávěl o svých cestách po republice Keni, východoafrické zemi, která je příslušníkem Společenství národů. Keňa měří 580 000 metrů čtverečních, má cca 30 milionů obyvatel a hlavní město je Nairobi. Úřední jazyk je angličtina, ale domorodá swahilština je tzv. východoafrické esperanto.
V zemi je výborné klima, celoročně je tam cca 26 stupňů Celsia. I když je v Keni třiceti procentní nezaměstnanost, je tato země poměrně bohatý africký stát. Pěstuje se tam káva i čaj - jsou tam velké čajové plantáže. Velké bohatství země je hlavně příroda se zvěří (sloni, lvi, gazely, kočkodani, gepardi, pakoně, hyeny, supi, buvoli, zebry a další) a proto jsou tam velké přírodní rezervace a národní park Serengeti, což přitahuje turistický ruch.
Po autorově zajímavé přednášce jsme si pak prohlédli na devadesát krásných přírodních snímků na videu a poté ještě následovala krátká beseda.
Dík za tento hodnotný pořad.


Z prosincového Zpravodaje

7. prosince 2009 v 18:11 | Jiří Polánský
Klubová odpoledne

1. 12. "Koledy" v podání dudáka pana Miroslava Štechera
8. 12. "Národní parky Afriky - rezervace Masai Mara" - Ing. František Urban
15. 12. "Předvánoční vystoupení" MŠ Vrchlická a Zeyerova
22. 12. "Vánoce v jihočeském regionu" - Dr. František Krejča.

Výbor Městské organizace Svazu důchodců v Českých Budějovicích přeje všem svým členům veselé Vánoce a hodně štěstí, zdraví a spokojenosti v roce 2010. Děkujeme všem, kteří se na naší práci podíleli a doufáme, že nás budou podporovat i nadále.


Zdraví, štěstí,

Jiskru v oku,

Vitalitu a radost

Do nového roku 2010

Přeje výbor

Mě OSD ČR

v Českých Budějovicích
PF 2010Advent s dudami

7. prosince 2009 v 18:00 | Eva Vejrostková
V úterý 1. prosince odpoledne byl v klubu českobudějovického Svazu důchodců pěkný adventní program.
Pozvaný pan Miroslav Štecher s Alžbětou Lafetovou nám zazpívali a zahráli na dudy koledy a vánoční i známé lidové písničky.
Miroslav Štecher s Alžbětou Lafetovou
Pan Štecher také poutavě hovořil o vánočních zvycích, betlému, historii koled a Bětuška přednesla tři vánoční básničky. Účastníkům se veselý a hodnotný pořad moc líbil a známé písničky si dle přání pana Štechra také zazpívali.
Členka výboru Jana Petříková srdečně poděkovala účinkujícím umělcům za báječný pořad a popřála veselé vánoce.

O zájezdu do Beskyd

7. prosince 2009 v 17:59 | Ing. Rudolf Řežábek
Poslední letošní zájezd zorganizoval výbor MO SD ve spolupráci s prachatickou organizací na období od 18. do 23. října 2009 do obce Řeka u Frýdku-Místku, kde v hotelu Javor prožili příjemných 5 dní s plnou penzí a s výlety do zajímavých míst v okolí. Bylo právě po sněhové kalamitě, ale cesty byly již v pořádku, proto se uskutečnil celý plánovaný program.

Cestou doBeskyd jsme měli mimořádně zajímavou zastávku v Kroměříži na místním diecézním zámku, který je skvostem a historickým památníkem. Jeho sály nás uchvátily a zejména sněmovní sál, který pamatuje zasedání rakousko-uherského sněmu v r.1848 učaroval svou mohutností a akustikou, takže jsme neodolali a zazpívali z našeho repertoiru.
První den jsme navštívili polský i český Štětín včetně některých památních míst. Druhý den jsme si prohlédli skanzen v Rožnově pod Radhoštěm a viděli jak bydleli a pracovali naši předci před několika staletími. Na závěr druhého dne jsme vyjeli na Poustevny, kde byla šílená mlha, ale při návštěvě restaurace Libušín jsme při harmonice zapomněli na všechny mlhy a obtíže s prázdnou pneumatikou autobusu a ochutnali valašské frgály, vínečko i slivovici a byli jsme v tom nečase vlastně jedinými návštěvníky, zato nás byla plná hospoda k radosti obsluhy.

Třetí den jsme si prohlédli muzeum Tatry s vystavenými exponáty vozů Hanzelky a Zikmundy, Lopraise, vč. leteckých pokusů a poté jsme navštívili muzeum manželů Zátopových s vystavenými dokumentů jejich slávy. Odpoledne jsem nemohli vynechat město Štramberk s rozhlednou Trúba, kam se někteří zdatnější i vyšplhali. Na náměstí nás přivítali v malém pivovaru, v jehož sklepení jsme nalezli příjemné posezení.

Čtvrtý den byl ve znamení návštěvy rodiště Leoše Janáčka v Hukvaldech, kde jsem si vyslechli výklad o životě a díle tohoto světoznámého skladatele a prohlédli jeho poslední bydliště a minimuzeum. Poté nás průvodci zavezli do Kozlovic na ukázku školní třídy z dob císaře pána, bytu pana učitele, obecní šatlavy a místního pivovaru, kde se nám také moc líbilo při ochutnávce místních specialit.

Zájezd jsme absolvovali bez zranění a díky průvodcům paní Hrůzové a p.Hrůzovi z Prachatic bez ztráty části programu v pořádku, rovněž řidič p. Wolschlager byl vynikající a účastníci se shodli, že takové zájezdy očekávají i v příštím roce.