Květen 2010

Předvolební beseda se seniory 4.května 2010

17. května 2010 v 14:31 | Eva Vejrostková
Na předvolební besedu pozvala MO Svazu důchodců Č.Budějovice do klubu Roháče z Dubé poslankyni p.Mgr.Vlastu Bohdalovou a poslance RSDr.Petra Braného. Mezi členy pišel i hejtman Jihočeského kraje p.Mgr.Jiří Zimola a v polovině programu i lídr za ČSSD Vlastimil Jandák.
Pan předseda Ing.Jiří Polánský přivítal hosty a přítomné členy a předal slovo panu hejtmanovi,který  mimo jiné  řekl, že je třeba dělat práci, která je potřebná a je vidět i výsledek.
Paní Mgr.Bohdalová hovořila o tom, jak obhajuje matky s dětmi a práva dětí. zdravotně postižené občany a také seniory.
Poslanec Petr Braný hovořil o solidaritě a hlavně o tom,že naše země je náš domov a musíme si toho vážit.
Otázek bylo mnoho- byla to zajímavá beseda.
(zkráceno,upraveno)

Beseda s Vladimírem Špidlou

17. května 2010 v 14:18 | Eva Vejrostková
Na Vysoké škole regionálních a evropských studíí v  Č.B. se 5.května konala beseda s p.Vlad. Špidlou, které se zúčastnili i členové výboru MO Svazu důchodců Č.Budějovice.
Otázek bylo hodně - npř. o tom, jestli jsou evropské fondy na stárnutí, jak je to s důchodem lidí, kteří nepracují. Hovořilo se o valorizaci důchodů, o přípravě na přijetí eura u nás, o rozšiřování EU, o naší současné politice.
Pan Vladimír Špidla na všechny otázky odpověděl dle možnosti, i když některým věcem normální, obyčejný človíček moc nerozumí.
Přesto to byla beseda velmi zajímavá.
  
( upraveno a zkráceno)

Výživa a životní styl seniorů

1. května 2010 v 23:22 | Eva Vejrostková
Zajímavý a poučný pořad připravila členka výboru Jana Petříková 6.dubna v klubu Roháče z Dubé.
Pozvaná paní Tichánková, člčnka Národní sítě podpory zdraví měla přednášku "Výživa a životní styl seniorů"
V úvodu hovořila  autorka, že v Evropě se dožívají lidé vyššího věku a podle statistiky ženy cca 82 let, muži 66 let. Na jedné straně je to dobrý výsledek, ale negativní je ,že se pro žádající seniory nedostávají místa v sociálních zařízeních a v domovech pro seniory.
Proto je tak důležitá příprava na stáří již v mladším věku, aby v pokročilém věku byli lidé v dobré kondici a soběstační. Ve volném čase je řeba pěstovat turistiku, plavat, sportovat, jezdit na kole a mít zajímavé koníčky.
Podstatou úspěšného stárnutí je zdraví a proto je nutné :
- hlavně pohyb na čerstvém vzduchu, každodenní chůze i do schodů
- duševní pohoda bez stresu i dobrý spánek
- mít zájmovou činnost, aktivitu, hrát společenské hry, učit se nové věci
- mít dobré přátele, scházet se s nimi na vycházkách i ve společnosti
- mít dobrou vyváženou stravu i správný pitný režim

Ke stravování p. Tichánkvá dále hovořila,že je dobré  a správné jíst 5 x denně s dostatečnou snídaní, ke svačině si vzít ovoce,zeleninu nebo jogurt. Důležitý je i malý oběd, nejlépe s polévkou. Odpoledne pak jen malou svačinu a lehkou večeři. Hlavně je třeba málo solit a dodržovat správný pitný režim (cca 2 litry denně). Pít normální vodu, minerálky jen v omezeném množství a střídat. Má-li senior předepsanou dietu je nutné ji dodržovat.
V pokročilém věku je častá nemoc osteoporóza. Zde je dobré jíst mléčné zakysané výrobky, luštěniny i event. doplňky stravy. Také cukrovka je nebezpečná, projevuje se žízní, pocením i celkovou únavou a proto je třeba lékařské vyšetření. Vašší cholesterol je způsoben buď nesprávnou výživou nebo rodinnými geny. Zde je také nutné ddržovat srávnou stravu, kde je málo živočišných tuků.

Nakonec p. Tichánková doporučila přítomným seniorům, aby žili aktivním životem, měli o vše zájem a snažili se radovat z každého dne.