Listopad 2010

O decentralizaci v energetice

30. listopadu 2010 v 10:42 | Eva Vejrostková
Na úterní pořad v klubu českobudějovického Svazu důchodců 16. 11. 2010 pozvala členka výboru Jana Petříková paní Danu Kuchtovou a pana Ing. Dalibora Stráského, odborného energetického poradce. Téma přenášky byla decentralizace v energetice.
Na grafech se účastníci dozvěděli, jak je na tom celkově Evropa v energetice, jaké jsou zásoby uhlí, rozložení zemního plynu ve světě, jaká je vojenská síla a jak je veškerá doprava závislá na ropě. Dále jaký je další vývoj energetiky a kde hledat úspory. Možnosti decentralizace jsou: kombinovaný výroba - obnovitelné zdroje energie - cílená opatření
a programy v oblasti úspor energie. Životní prostředí se výrazně zhoršuje, žije se bohužel jen přítomností, ale jaká bude budoucnost. Tyto otázky jsou na místě právě nyní, neboť v budoucnosti již bude pozdě. Hledání cesty je složité. První cesta je právě decentralizace - to znamená, že se musí odpovědně postupně změnit systém. Obnovitelných zdrojů je je málo, proto jsou důležité ty, co jsou nyní k dispozici - tj. biomasa, voda, vítr, slunce i jaderná energie.
Druhá cesta je, že se musí změnit energetická politika, místo velkých zdrojů by měly být menší podniky, neboť např. ČEZ má monopol a to není správné. Nesmí se myslet jen na zisk, ale na zájem veřejnosti. Musí se proto změnit politika. Je potřeba správně využívat veškerou energii nejen v přítomnosti, ale hlavně myslet též na budoucnost.
Po této důležité přednášce byla rušná debata s přítomnými členy.

O úsporách elektrické energie

29. listopadu 2010 v 14:33 | Eva Vejrostková
Úterní pořady v klubu ul. Roháče z Dubé jsou pro členy zajímavé a hlavně i poučné. 19. října pozvala členka výboru Jana Petříková pana Tomáše Kubína z firmy E.on, který měl obsáhlou přednášku o úspoře elektrické energie.
Upozornil také na úsporné žárovky, které opravdu ušetří energii a jako dárek věnoval každému účastníkovi jednu. Doporučoval, aby si lidé kupovali kvalitní značkové, např od firmy Philips. Moderní žárovky se hodí do každé domácnosti.
Po přednášce byla jako obvykle rušná beseda o nové smlouvě s nabídkou 500 Kč, o vypínání proudu u počítače i televizoru. Pan Ing. Havlíček však upozornil na to, že si již zákazníci nemohou platit za elektrickou energii hotově v kanceláři E.on v Jeronýmově ulici jako dříve a že musí pak platit za složenky a příkazy. Je to pro důchodce placení navíc…

Setkání členů SD v KD Slavie

15. listopadu 2010 v 14:34 | Eva Vejrostková
Setkání členů SD v KD Slavie
V pátek 12. listopadu 2010 se konala v KD Slavie od 14 hodin kulturně společenská akce Svazu důchodců v Českých Budějovicích u příležitosti 20. výročí založení Svazu důchodců ČR.
Setkání členů zahájil místopředseda Zdeněk Škoda. Přivítal přítomné a předal slovo předsedovi MěO SD v Českých Budějovicích Ing. Jiřímu Polánskému, který měl proslov k 20. výročí založení SD ČR.
Program a celou organizaci setkání měla na starosti členka výboru Jaroslava Studená, která zajistila v kulturní části vystoupení folklorního souboru Malý furiant.
Malý furiant 1
Malý furiant 3
Malý furiant 2
Malý furiant 1
Tato mládež od 6 do 25 let úspěšně vystupuje v republice i v zahraničí. V krásném pořadu v krojích zazpíval o zatančil soubor Furiant jihočeské písně a tance. Všem přítomným se program souboru moc líbil.
Potom k tanci a poslechu zahrála hudební skupina Ševětínka.

Vzpomínání na Jižní Moravu

15. listopadu 2010 v 14:32 | Eva Vejrostková

9. listopadu byl klub v ul. Roháče z Dubé zaplněn do posledního místa. Mezi členy přišli pozvaní manželé Hrůzovi z prachatické organizace Svazu důchodců, kteří vedli týdenní říjnový zájezd naší organizace na jižní Moravu.
I když pan Hrůza bohužel nemohl přiblížit účastníkům snímky z celého pobytu, paní Hrůzová pak temperamentně
popsala, kde všude byli, co viděli a prožili.
Důležité pak také bylo, jak paní Hrůzová obrazně popsala zájezdy prachatických seniorů
do Albrechtic i dalších zajímavých míst v Jizerských horách a manželé také přinesli fotografie k nahlédnutí.
Tenhle snímek je z vrcholu Ještědu, ten další pro změnu z Liberce.
Jelikož tam byli prachatičtí v době povodní, provedli mezi sebou sbírku a obdarovali jednu seniorskou dvojici a jednu vdovu předměty do domácnosti i peněžitým darem.
Jak to vypadalo po povodni.
Dále ještě přiblížila přítomným jejich zájezd do Velkých Losin, co si tam všechno prohlédlia že se i vykoupali v lázních.
 Prachatický Svaz důchodců má svůj senior country klub a manželé pozvali českobudějovické členy SD podílet se na jejich zábavných pořadech v příštím roce. Nakonec darovali manželé Hrůzovi naší organizaci 2 CD a také krásný kalendář SD Prachatice na rok 2011.
Po pěkném programu pokračovala ještě mezi manželi Hrůzovými a členy našeho výboru neformální výměna zkušeností z činnosti našich organizací.

Beseda s ČSSD

8. listopadu 2010 v 14:35 | Eva Vejrostková
   Informace o prioritách ČSSD přišli do klubu Roháče z Dubé dne 5.10. podat představitelé této strany pánové Mgr. Petr Podhola a Ing. Miroslav Joch. ČSSD míní prosazovat ve všech oblastech spravedlivou a pro občany správnou činnost.


         Kromě předsedy Městské organizace SD Ing. Polánského přivítal hosty též předseda naší krajské organizace pan Václav Minařík, který kladně hodnotil spolupráci ČSSD se seniory.
         V besedě došlo na přednádražní prostor pro chodce, úklid ve městě v zimě, drahé předplatné MHD a další otázky.

                                                                  Eva Vejrostková