Leden 2012

Lesní příroda a houby

31. ledna 2012 v 16:26 | Eva Vejrostková
V plánovaném úterním klubovém pořadu 24. ledna 2012 připravila členka výboru MěO Svazu důchodců Jana Petříková zajímavý pořad. Pozvaný pan Rudolf Mašek, známý mykolog, uvedl se slovním doprovodem čtyři zajímavé a krásné slovenské filmové snímky o houbách i přírodě v lese. Seznámil přítomné členy s jedlými i jedovatými houbami a také popradil, jak přírodu i les chránit.
Po přednášce odpovídal autor na různé otázky účastníků.

Přednášky v českobudějovickém Jihočeském muzeu

31. ledna 2012 v 16:25 | Eva Vejrostková
Pracovnice Jihočeského muzea p. Mgr. Stejskalová a p. Mgr. Švejcharová přišly do klubu českobudějovického Svazu důchodců pozvat členy na zajímavé přednášky:
· 6. února se koná komentovaná prohlídka výstavy "Padělání peněz", druhé nejstarší řemeslo na téma padělatelství. Hovoří Ing. Pavla Bláhová - začátek v 10,00 hodin.
· 15. února - komentovaná prohlídka výstavy "Halapartna", zbraň v proměnách času s názvem Dřevcové zbraně. Hovoří PhDr. Nora Jelínková - začátek v 10,00 hodin.
· 13. února - bude přednáška "Odkaz posledních Rožmberků". Hovoří PhDr. et PaedDr. Aleš Stejskal, PhD. - začátek v 16,30 hodin.

Jak se dělají auta

25. ledna 2012 v 17:59 | Ing. Jaroslav Machovec, CSc
Nabídka exkurze
v pátek dne 3. února 2012, o pololetních prázdninách

do ŠKODA AUTO Mladá Boleslav

Odjezd v 6,30 hod ze stanoviště č. 12 autobusového nádraží v Č. Budějovicích. Exkurse zahrnuje prohlídku provozů motorárny a karosárny s automatizovanými výrobními linkami. Ve 13,30 ondividuální oběd. Příjezd do Českých Budějovic v 18 hod.
Přihlásit se lze na e-mail: jar.machovec@volny.cz nebo na tel. 386 359 510.
Cena (zahrnuje dopravu autobusem, vstupné, exkursi)
- 455,- Kč pro seniory, studenty, žáky
- 500,- Kč pro dospělé
Platba: po telefonické domluvě hotově na adrese Lidická 52
bezhotovostně na účet 6370100-2202132940/6210

Melodie Jadranu

25. ledna 2012 v 17:42 | Eva Vejrostková
V úterý 17. ledna byl klub českobudějovické MěO Svazu důchodců zaplněn do posledního místečka. Celý program pozvané paní Anny Kordičové, zpěvačky chorvatských písní však předčil naše očekávání - byl prostě nádherný.
Paní Kordičová, která se narodila v Českých Budějovicích a zde také chodila do školy, je po matce Češka, po otci Chorvatka. V dívčím věku zde tančila v krojovaném souboru písní a tanců.
V roce 1989 odjela do Prahy, kde se seznámila se svým budoucím manželem Dalmatincem. Mají spolu dva syny a jednu dceru. Pracovala 29 let v obchodní bance a rodina střídavě žije v Praze a v létě v Chorvatsku, kde má na pobřeží dům.
Podle vyprávění autorky měla v životě dost těžký úděl a právě zpěvem všechen smutek vyzpívala. Nyní se v důchodu věnuje zpěvu úplně, rozdává lidem radost v penzionech pro seniory, v klubech i v léčebnách dlouhodobě nemocných. Že je zpěvem paní Kordičová úspěšná, dokazuje, že již vydala 3 CD a zpívá též v chorvatském rozhlase i v televizi Jadran. Celkem má ve svém repertoáru 70 písniček.
Po tomto obsáhlém úvodu začal krásný koncert. Nejdříve přečetla zpěvačka ke každé písni český text a pak zpívala chorvatsky veselé i smutné písně, plné lásky i údělu tamějších obyvatel. Celkem zazpívala 13 nádherných písní, doprovázených hudbou z CD a vše bylo ještě podtrženo jejím šarmem, úsměvem i potleskem účastníků.
Členka výboru Jana Petříková poděkovala paní Kordičové za mimořádně pěkné odpoledne a pozvala ji, aby nám ještě někdy přišla zazpívat.
Anna Kordičová

Ještě krátká domluva s obsluhou CD přehrávače (obstaral Ing. Řežábek)
Ano, Ruda už to spoušzí

Závěrečné ovace ve stoje

Seminář EU

24. ledna 2012 v 16:20 | Dokument EU
Pozvánka

na seminář EU a MY "50+" ve Vašem kraji

Dokument Evropské unie - Strategie EU 2020 jako nástroj změny v místním prostředí!
Poznání, diskuze a soutěžní zábavný kvíz
(Výherce navštíví Brusel v rámci Evropského roku Aktivního stárnutí a mezigenerační solidarity)
Nejrůznější aspekty členství České republiky v EU potkávají občany České republiky téměř na každém kroku. Zatímco ti mladší se o nich učí ve škole a na univerzitě, starší generace tuto možnost neměla. Proto se Zastoupení Evropské komise v České republice, ve spolupráci s informačními středisky Eurocentrum Úřadu vlády ČR a Europe Direct, rozhodlo zorganizovat, v rámci Evropského roku Aktivního stárnutí a mezigenerační solidarity, sérii stimulujících seminářů pro občany nad 50 let.
Program semináře vychází z dokumentu Evropské unie - Strategie EU 2020, ale taky z aktivit plánovaných v ČR v rámci Evropského roku Aktivního stárnutí a mezigenerační solidarity. Jeho cílem je zvýšit povědomí cílové skupiny o dění v EU a podpořit diskuzi na evropská témata v regionu.

Datum konání:23. 2. 2012

(příchod 09:00h - 09:30h)

Místo konání:Krajský úřad Jihočeského kraje, U Zimního stadionu 1952/2, 370 76 České Budějovice

Účast na semináři je bezplatná, občerstvení v průběhu konání semináře zajištěno.
Program:
09:25 Přivítání účastníků hejtmanem kraje
09:30 Zastoupení Evropské komise v ČR - Strategie EU 2020 - nástroj změny v místním prostředí
10:15 Evropský dům - jsme tu pro vás (informace, podklady, brožury k otázkám o EU - soutěžní zábavný kvíz)
10:30 Eurocentrum - Úřad vlády ČR - zdroj poznání o možnostech, které nám členství v EU přináší
10:45 MMR ČR - fondy EU - možnosti a přínosy pro občany
11:00 Přestávka na kávu
11:15 MPSV ČR - Evropský rok Aktivního stárnutí a mezigenerační solidarity - rok 2012 v České republice
11:45 Přestávka na občerstvení
12:45 MPSV ČR - prezentace nástrojů, aktivit a výsledků dobré praxe v rámci evropských fondů
13:15 NAEP - programy EU - prostor poznání a tvorby nápadů, vznik partnerství, ověření zkušeností
13:45 Mix příkladů dobré praxe - pozvánka pro místního hosta a europoslance - diskuze
14:45 Přestávka na kávu, pokračování diskuze
15:00 Vyplnění odpovědí do soutěžního kvízu, průvodce informačními materiály o EU
15:30-16:30 Závěr semináře, odkazy, dotazy na přednášející, networking.
Vzhledem k omezené kapacitě Vás prosíme o včasné a závazné potvrzení účasti na email: raymova@bohemiaeuplanners.eu pro Vaši dispozici telefonní číslo 739 356 856.
Děkujeme za Vaši pozitivní reakci.
Těšíme se na Vaši aktivní účast.

Zájezd do Jeseníků

21. ledna 2012 v 11:22 | Marie Sýkorová
Na základě úspěšnosti zájezdu Jeseníky - Karl. Studánka - 2011, uspořádá výbor MěO SD ve dnech 24.5. až 31. 5. 2012 vícedenní zájezd Jeseníky 2012 /7 nocí/ - s místem pobytu v obci Rýmařov (okres Bruntál), 20 km jižně od Karl.Studánky :
Stravování : plná penze - oběd formou cestovního balíčku v hodnotě oběda.
Ubytování . dvou a třílůžkové pokoje a 5 apartmánů, vše se sociálním zař. na pokojích
Výhody: 2 hodiny denně zdarma přístup do Aqacentra /krytý bazen s protiproudy, finská sauna, perličkové koupele a další .
Předběžná cena : 4.800,- Kč (osoba)- cena nezahrnuje vstupy do zámků a dal pamětihodností.
Výlety: Litomyšl, Jeskyně na Špičáku, Zlaté Hory, Javorník, Janský vrch, Praděd, Rejvíz, lázně Jeseník, Šumperk, Dlouhé stráně, Litovel, Loštice, Jeskyně na Pomezí, Karl. Studána a dalš.

Podmínka uskutečnění : hlášení 49 osob k naplnění autobusu.
Přihlášení na zájezd : dne 7. a 8. 2 2012 a ještě 15.2 2012 v Klubu Roh.z Dubé, před programem, u pí Sýkorové a
pí Johnové.
Vedoucí zájezdu: Marie Sýkorová, mobil č. 728 012 519
Průvodce zájezdem: Ivana Johnová
Zálohy budou vybírány až jestli se přihlásí dostatečný počet účastníků - v březnu.

Ochrana proti nekalostním praktikám při podomním prodeji

17. ledna 2012 v 11:24 | Lenka Motlová
Centrum pro seniory PATUP na ZSF JU Vás zve na přednášku
"Ochrana proti nekalostním praktikám při podomním prodeji,"
která proběhne ve čtvrtek 26. 1. 2012 v budově ZSF JU, Emy Destinové 46, 1. patro, místnost ED 4.
Začátek přednášky je ve 14,00.
Cílem přednášky je seznámit seniory s možnostmi ochrany proti praktikám podomních prodejců, kteří si tuto skupinu velice často vybírají pro její domnělou zranitelnost a neznalost obrany - zkusme to tedy změnit.
Přednášející: Tomáš Kubín
Těšíme se na Vaši účast

Zajímavosti přírody u nás

17. ledna 2012 v 10:14 | Eva Vejrostková
V úterý 10. ledna 2012 přišel opět na pozvání mezi členy českobudějovické MěO SD do klubu Roháče z Dubé pan Ing. František Urban. Jeho odborné a velmi zajímavé vyprávění bylo na téma "Zajímavosti přírody u nás".
Nejdřív se autor přednášky zmínil o tom, že v televizi ukazují různé pěkné pořady z přírody i krajin ze všech částí světa. Ale i u nás je příroda krásná a zajímavá uprostřed Evropy. Vyprávěl, jaké jsou v naší zemi zvláštní a nádherné rostliny i květena. Také krajina u nás je krásná, ať je to Šumava, Krkonoše, Jizerské hory i další. Některé teplomilné rostliny se k nám dostaly z Maďarska i Rakouska. V Brdech, Severočeském Severočeském pohoří i Středohoří se vyskytují zvláštní druhy. Známé rostliny se nacházejí na Karlovarsku, Plzeňsku i v okolí Strakonic. Česká republika je křižovatkou všeho možného, nejrůznější rostliny rostou na vápenci, pískovci, hlíně i na různých horninách. Ve srovnání s Německem, kde se krajina vůbec nemění, u nás jsou různé krajinné typy. To způsobuje, že se někde vyskytují pestré koberce květin. V našem státě jsou i velké možnosti přírodu studovat.
V další části přednášky vyprávěl pan Ing. Urban o ptácích, motýlech, stěhovavém hmyzu i o netopýrech a jejich stěhování k nám. Entomologové tuto situaci studují jak a kdo v naší vlasti zdomácněl. Navíc ovšem není jisté, zda se u nás nestanou škůdcem.
Příroda se musí chránit , hlavně květena, zvěř i ptáci. Některé druhy byly zlikvidovány druhy byly zlikvidovány nebo vyhynuly, což je velká škoda a způsobil to vlastně člověk. Nevíme jak bude vypadat naše krajina v budoucnosti - pole louky, vinice, ovocné sady. Bohužel v moderní době se většinou krajina ničí.
Po této velmi zajímavé přednášce byl účastníkům promítnut překrásný film Jiřího Petra "Natura Bohemica". Všem se program moc líbil a členka výboru Jana Petříková srdečně poděkovala panu Ing. Urbanovi za tento pořad.

Pozvánka na vernisáž

14. ledna 2012 v 10:09 | Jiří Polánský
Vážení.
dovoluji si Vás pozvat na vernisáž nové výstavy s názvem: Padělání peněz - druhé nejstarší řemeslo, která se uskuteční 17. ledna od 15.00 hodin, v prostorách Jihočeského muzea v Českých Budějovicích, Dukelská 1. Výstava bude návštěvníkům k disposici od 18. ledna a jejím garantem je numismatička JčM - Mgr. Eva Hyndráková

Za Jihočeské muzeum zdraví

Hanka Švejkarová
Vedoucí oddělení programů a propagace

Z územních komisí

14. ledna 2012 v 9:57 | Jiří Polánský
Město není zrovna nejpřívětivější prostředí pro staré lidi. Na prvním místě jsou zájmy ekonomicky činné části obyvatel, pak dětí a mládeže a teprve poslední v řadě jsou staří lidé. Abychom zájmy starší generace lépe zastupovali, vstoupili jsme my dva, Zdeněk Škoda a já, do územních komisí. Ůzemní komise jsou orgán, který slouží lepší komunikaci mezi vedením města a obyvateli. Byly zřízeny teprve s nástupem nového vedení radnice a jejich historie je krátká. Přesto se je snažíme využívat.
Vyšli jsme z požadavků našich členů při besedě s bývalým náměstkem primátora panem Františkem Jelenem, které jsme mu bezprostředně po besedě zaslali. A právě tyto při každé vhodné příležitosti připomínáme. Úspěchy jsou zatím skromné, ale nějaké přece jen jsou. Snad i naším přičiněním byla obnovena linka MHD č. 15, která byla jedním z požadavků. Při rekonstrukci ulic Čechovy a Roháče z Dubé jsem uplatnil požadavek na stavebním odboru, aby byl zřízen přechod pro pěší přes Čechovu ulice, po kterém by naši členové mohli přecházet , když jdou do klubu. Tady jsem byl úspěšný jenom částečně. Přechod pro pěší byl odmítnut s poukazem, že by byl příliš blízko zastávky MHD a že by byl pro chodce nebezpečný. Jako náhradní řešení bylo nabídnuto přechodové místo, což je snížený chodník. Snížený chodník tam sice je, ale ne přes Čechovu ulici, nýbrž přes ulici Roháče z Dubé. To nám není moc platné. Úspěchem ale je, že z křižovatky zmizely kontejnery na odpad, které při přechodu ulice překážely.
Periodicky připomínáme naléhavost zásadního řešení prostor pro společenský život seniorů v podobě domu seniorů. Tento proces jsme odstartovali svou peticí za zřízení domu seniorů. Zatím jsme nebyli úspěšní - nejsou peníze, ale nevzdáváme to. Nové možnosti nám nepochybně poskytne i Seniorský senát v Českých Budějovicích. Vznikne z rozhodnutí Rady města jako poradní orgán primátora. Byli jsme vyzváni, abychom do Seniorského senátu delegovali do konce listopadu minulého roku své zástupce. To jsme samozřejmě udělali. Věřím, že jeho prostřednictvím budeme zájmy starší generace účinněji prosazovat.

Co nového v klubu

13. ledna 2012 v 16:50 | Jiří Polánský
V úterý 17. 1. ve 14 hodin bude v KD ulice Roháče z Dubé koncert Anny Kordičové "MELODIE JADRANU". Po koncertu je poslední možnost přihlásit se zájezd do Karlínského divadla 1. 4. 2012 na odpolední představení Čardášová princezna. Na zájezd je možné přihlásit i členy rodiny a známé. O týden později, tj. 24. 1. po přednášce bude p. Petříková vybírat peníze na zájezd.

Jak ženy nestárnou

10. ledna 2012 v 17:52 | Eva Vejrostková
V klubu českobudějovického Svazu důchodců byl při pravidelných úterních přednáškách 3. 1. 2012 opět zajímavý pořad. Pozvaná Mgr. Helena Stejskalová , historička Jihočeského muzea, měla pěknou přednášku na téma "Jak ženy nestárnou". Seznámila přítomné, jak žily ženy od pravěku až po dnešek.
Již od pravěku se ženy staraly "o rodinný krb", ovšem tenkrát to bylo velmi obtížné, žilo se v jeskyních, na odívání ženy zpracovávaly kůži a přírodní materiály a strava byla jistě také jednoduchá. Ženy rodily brzy, již kolem 15 let, ale dožívaly se cca 25 let. Úmrtnost byla také velmi vysoká, hlavně u dětí - z deseti dětí se dožily dospělosti čtyři. Pravěké ženy neměly jistě lehký život, ale uchovaly lidský rod.
Jak šel čas, měnilo se i postavení žen, hlavně ve vládnoucí třídě. Začalo být v oblibě zlato i krášlení žen. Dle archeologických výzkumů má kosmetika kořeny již v dávné době.
V době kolem 10. - 15. století začala mít velkou moc církev a žena byla víceméně odstavena. Ovšem ženy z vyšší společnosti měly stejně lepší život a dožívaly se vyššího věku.
Úplný rozkvět nastal v době renezance v 16. - 18. století, kdy se již dbalo na vzdělání dívek i výchovu dětí. V období 19. století nastalo také větší uplatnění žen ve společnosti, neboť byly důležitou pracovní silou. Bohužel ženy měly menší výdělky než muži. Také hygiena byla již zlepšená a tím bylo méně úmrtí, hlavně při porodech.
Ve dvacátém století byla již modernější lékařská věda, začala se využívat antikoncepce, ženy měly volební právo a uplatňovaly se v různých oborech. V té době se také začalo využívat léčení v lázních, ženy začaly sportovat, cvičit, oblíbily si turistiku a také se staraly o správnou výživu, aby byly dlouho mladistvé a zdravé.
To platí i v dnešní i v dnešní moderní době 21. století a proto i ženy ve vyšším věku chtějí stále dobře vypadat, seznamovat se s novými poznatky a žít spokojeně.
Členka výboru Jana Petříková poděkovala Mgr. Stejskalové za pěkný program, který se všem líbil.

Naše vycházky

10. ledna 2012 v 11:14 | Ivana Johnová
Vycházkáři MěO Svazu důchodců České Budějovice nebyli ani v loňském roce 2011 líní. Při našich pravidelných čtvrtečních vycházkách nám počasí téměř vždy přálo a rozsah našeho putování byl značný. Procházeli jsme zasněnou krajinou Třeboňska, Novohradskými horami, údolím jihočeských řek i Blanským lesem. Za rok to dalo úctyhodných 357,5 km, které společně našlapaly boty 1 065 účastníků.
Protože loňský rok byl vyhlášen rokem Rožmberským, zapojili jsme se také do sbírání růžiček pro turistický pas. Na 24 nejvýznamnějších místech spjatých s rodem Rožmberků bylo nutno získat razítko. Nutno dodat, že pro pěšího turistu, který používá veřejnou dopravu, bylo často dost krkolomné dosáhnout cíle. Ale nezapomněli jsme ani na členy naší organizace, kteří ze zdravotních důvodů nemohou již s námi putovat. Proto MěO SD uspořádala několik autobusových zájezdů. Na Berounsko a Příbramsko, do Bavorského lesa na 44 m vysokou vyhlídkovou věž "Vajíčko" a pro vylepšení našeho zdraví do lázní Bad Füssing.
Do roku 2012 přejeme všem našim členům, nejen těm, kteří se rádi toulají krajem, hodně zdraví a radosti z dalších vycházek.

Zájezd do Prahy

4. ledna 2012 v 10:09 | Jiří Polánský
Městská organizace SD v Českých Budějovicích pořádá 1. dubna 2012 (neděle) zájezd do Hudebního divadla v Karlíně na představení Čardášová princezna od 15 hodin. Cena vstupenky je 230 nebo 370 Kč + doprava 300 Kč. Zájemci o toto představení se mohou přihlásit v klubu v ul. Roháče z Dubé č. 11 u paní Petříkové každé úterý po přednášce.