Únor 2013

Psychologie kolem nás

28. února 2013 v 9:36 | Eva Vejrostková
Odpolední úterní pořady v klubu českobudějovického Svazu důchodců jsou díky člence výboru Janě Petříkové stále víc než atraktivní.26.2.2013 přivítala paní PhDr.Vlastimilu Urbanovou, která měla přednášku na téma "Psychologie kolem nás". Autorka přednáší na Zdravotně sociální fakultě, Pedagogické fakultě v Českých Budějovicích. Je též školním psychologem a dříve byla i terapeutem drogových závislostí. Podrobně hovořila o svých zkušenostech mezi mladými lidmi, o drogové závislosti, o mezilidských vztazích i mezigeneračních problémech, úctě k druhým lidem i o problému nezaměstnanosti a tím i důsledků v životě. Dále se zabývala rodinou i výchovou dětí. Současná generace je impulzivnější, agresivnější, ale také labilnější. To vše dopadá na rozpad tradiční rodiny, kde je nevěra i velká rozvodovost, což není pro výchovu dětí dobré. U většiny mladých lidí převládá nechuť zakládat rodiny, stále více je svobodných matek a jsou to většinou muži, co se nechtějí ženit. Někdy jsou to ekonomické důvody, ale hlavně chybí zodpovědnost. Autorka dále hovořila o výchově dětí a jejich potřebách, že je třeba posilovat jejich sebevědomí, umět je pochválit a nejen zbytečně trestat. Negativní pro vývoj dítěte jsou televizní hororové seriály i počítačové hry.
Po této důležité a velmi zajímavé přednášce následovala, jako vždy, beseda s účastníky a paní Urbanová ochotně na všechno odpovídala a patří jí poděkování nás všech.


Sociální postavení seniorů

25. února 2013 v 9:49 | Eva Vejrostková
V úterý 19.února 2013 byl v klubu českobudějovického Svazu důchodců opět pěkný program.Pozvaná paní Ing. Marie Paukejová z občanského sdružení Jihočeská Růže a zástupkyně Sdružení nájemníků měla přednášku na téma "Sociální postavení seniorů".Hovořila hlavně obydlení,což je pro velkou část důchodců velký problém kvůli stále se zvyšujícímu nájemnému. Problém jsou též smlouvy mezi majiteli a nájemníky. Od 1.1.2013 musí být smlouva sepsána dohodou. Podrobné informace podá poradna Sdružení nájemníků v Českých Budějovicích, Česká 52, telefon 386360262.V krajním případě je možno požádat o pomoc v hmotné nouzi.
Dále autorka přednášky hovořila o problémech s sKartou, o důchodovém připojištění,o soukromých exekutorech, stavbě letiště i o zájezdech s nabídkou nekvalitního a předraženého zboží.
Členka výboru SD Jana Petříková poděkovala Ing.Paukejové za tuto zajímavou a pro seniory poučnou přednášku.

2. a 3. plánovaný zájezd

19. února 2013 v 10:36 | Marie Sýkorová
II. plánovaný zájezd SD v 1. pololetí 2013:

Místo "Bad Füssing" (Term I. a Term II) + nákup v ALDI.
Termín: 18.4. 2013 - čtvrtek
Odjezd : 6,30 hodin z Mariánského náměstí. v Č B.
Cena zájezdu: 530,- Kč
Přihlášky a výběr příslušné částky pí Marie Sýkorová v pondělí dne 18.3. 2013 od 9,00 do 10,00 hodin v kanceláři SD Lidická 7, 1. poschodí, a dne 20. 3. 2013 - ve středu od 13 do 14 hodin v Klubu Roháče z Dubé 11, Č.B.
Připomínám nutnost individuel. zahraničního cestovního připojištění. Dále nezapomenout cestovní pas nebo občanský průkaz a plavky.

III. plánovaný pobytový zájezd 2013:

Místo: Střední a severní Čechy - osmidenní

Termín: 18.5. až 25.5. 2013 - 7 nocí
Ubytování a stravování : Sloup v Čechách - Rekreační zařízení Doly Bílina, okres Česká Lípa.
Ubytování 7 nocí, plná penze, (oběd formou cestovního balíčku, ubytování ve dvoulůžkových nebo třílůžkových pokojích se soc. zařízení na pokoji.
Cena : 4.600,-Kč
Závazné přihlášky včetně zálohy 2.000,- Kč bude opět přijímat a zálohu vybírat pí Sýkorová ve dnech :25.3. 2013 v kanceláři SD Lidická 7, 1. posch. od 13 - 14 hodin a dne 27. 3 a 3. 4. 2013 vždy od 13 do 14 hodin v Klubu Roháče z Dubé č. 11. Uvedená cena /4.600,-/ je platná v případě, že bude přihlášeno nejméně 47 účastníků. Pokud nebude tento počet naplněn, bude varianta 2. Malý autobus na 27 osob,- kdy za stejného počtu ujetých km a pobytu nocí by vycházela částka na osobu 5.100,- Kč , nebo za částku 4.600,- by se snížíl počet nocí na 6 a ujeté km by se snížily o příslušný počet km se kterým se počítá na 1 den, tím by se zkrátily také náklady na čekací dobu. Popřemýšlejte, zda byste i za tuto cenu jeli. Musím oznámit počet do Sloupu.

Zájezd do Českého Středohoří

19. února 2013 v 10:28 | Marie Sýkorová
Program pobytového zájezdu - České Středohoří a sev. Čechy:
Při cestě do Sloupu v Č.: Panenský Týnec zámek, místa s pozitivní energií, Duchcov - zámek /Casanova/, Most - přestěhov.kostela, pak do Sloupu -ubytov. a večeře.
V dalších dnech - dle počasí: Máchovo jezero, Doksy-kaple, Kokořín - hrad , zámek, Houska - zámek, Černý Dub - klášter přestavěný na zámek, dále Nový Bor - sklářské muzeum, Kamenický Šenov - přírodní památka, naučná stezka, Česká Lípa - vodní hrad, čedičové varhany, Želízy - Čertovy hlavy, Mělník -zámek, studánka s léčivou vodou, vinné sklepy Lhotka - kamenné byty, Mnichovo Hradiště - zámek, park, hrobka, Úštěk - hrad, pískovcové podzemí.
Litoměřice - zámek a zajímavá místa,, Velké Březno -obec, zámek, arboretum, pivovar. Liberec - ZOO, botanická zahrada, snad i Ještěd,.Některý den prohlídka Sloupu a jeho okolí - dle počasí.
Při cestě do ČB - Hřebčinec Kladruby, Kutná Hora -Chrám sv.Barbory,Vlašský Dvůr, Morový sloup a domů.
Program bude upřesňován dle počasí, otvíracích dob atd. Některá místa mohou být vypuštěna, některá přidána.
Nutno se připravit na hezké počasí i na chladné dny a deště. Nezapomenout občanský průkaz, legit. zdravotního pojištění a dobrou náladu..


Ještě další informace k pobytu v Lázních Bechyně.
Když jsem zajišťovala uvedený pobyt - nepředpokládala jsem takový zájem- místo objednaných 20 míst nás jede přes 50. Proto k dopravě. : autobus uvedený ve Zpravodaji 2 - v 8,30 hod. nemá zavazadlový prostor, vejde se tak s těmi co jezdí - okolo 30 osob. Protože jezdí linka také v 5,25 hod a v 11,10 hod., nemohou posílit linku v 8,30 hod. prosím tedy účastníky aby se rozdělili do uvedených 3. spojů nebo je možnost i vlakem v 9 hod. Samostatný autobus nezajišťujeme.

O historii peněz

15. února 2013 v 15:43 | Eva Vejrostková
V úterý 12.února 2013 bylo opět v klubu českobudějovického Svazu důchodců plno. Tentokrát přišel opět na pozvání Jany Petříkové,pan Dr. Jiří Chvojka, který seznámil přítomné seniory s historií nejstarších platidel. Přinesl na ukázku tolar, groš i různé papírové bankovky a podrobně hovořil o vzniku denáru, pražském groši i dalších historických platidel. Loňského roku bylo kulaté výročí - 250 let, co začaly platit papírové peníze, které prý vynalezli staří Číňané. Cestovatel Marco Polo o tom napsal knihu. V Evropě se začalo platit papírovými bankovkami od roku 1661 v severských zemích. Za Marie Terezie byly u nás v roce 1767 dány do oběhu první papírové bankovky tzv."bankocetle", které Dr.Chvojka přinesl také ukázat.Ve své přednášce hovořil autor také například o padělání peněz,o válečných reparacích,o krachu peněz v Německu, o těžké finanční situaci v naší republice po roce 1919 i o měnové reformě.Byla to jako vždy, velmi zajímavá přednáška.

Peníze má každý rád

12. února 2013 v 10:07 | Eva Vejrostková
V úterý 5.2.2013 pozvala členka výboru českobudějovického Svazu důchodců Jana Petříková pana Ing.Vladimíra Jandíka, ředitele pobočky České národní banky do klubu v ul.Roháče z Dubé, aby přítomným členům přiblížil úlohu ČNB i peněžnictví. Autor přednášky hovořil podrobně o peněžních systémech, ochraně peněz i historii mincovnictví na území Čech i ve světě. Přinesl na ukázku tři zajímavé publikace - "Peníze v českých zemích do roku 1919" - "České bankovky a mince 1993-2012" a "Lidé a peníze". Za zmínku stojí citát z této publikace: "Peníze jsou stejně tak jako čas, jedním z nemnoha doslova nadpozemských pout, která bez rozdílu národností, ras a náboženství, spojují dějiny naší planety a konání lidí, kteří na ní žijí."

Přednáška o srdečním infarktu

2. února 2013 v 10:20 | Eva Vejrostková
V přeplněném klubu českobudějovického Svazu důchodců v úterý 29.ledna 2013 měl velmi zajímavou a hlavně důležitou přednášku pro každého přítomného seniora pozvaný pan MUDr. František Toušek, FESC, primář kardiologie českobudějovické nemocnice. Jeho odborný a podrobný výklad o předcházení srdečního infarktu a následného léčení všichni poslouchali jedním dechem. Autor přednášky zdůraznil, že každý si může zachránit život, pokud správně pozná příznaky infarktu, bude jednat rychle a zavolá záchrannou službu v co nejkratším čase.
Po přednášce následovala beseda s účastníky s panem primářem, který ochotně odpovídal na všechny otázky.
Členka výboru Jana Petříková poděkovala za nás všechny za tuto přednášku o srdci, jedním z nejdůležitějších orgánů lidského těla.
Foto Jaroslav Adámek