Duben 2013

Workshop České Budějovice

18. dubna 2013 v 14:57 | Jana Kamínková

Datum: Pondělí, 29. Duben 2013 - 9:00 - 12:00

Místo konání: Hotel CB Royal, Pražská 103, České Budějovice
Obsah: Srdečně Vás zveme na workshop, jehož cílem je identifikace vzdělávacích potřeb účastníků dalšího vzdělávání a nejúčinnější způsoby a možnosti, jak si chybějící znalosti doplnit.
Délka: 3 hodiny.
Počet účastníků: Workshop je veden v malých interaktivních skupinách do 20 osob.
Poplatky: Účast na workshopu je zdarma. Účastníci obdrží také občerstvení, a pokud přinesou jízdenku z dopravy na vzdělávací akci, bude jim proplaceno cestovné.
Přihlášení: Prosím přihlaste se níže vyplněním jména a emailové adresy, registrace Vám bude potvrzena.Přihlášení prosím berte jako závazné, pokud byste se nemohli zúčastnit, odhlašte se prosím odpovědí na email o potvrzení registrace. V opačném případě můžete blokovat místo, které by mohl využít jiný zájemce.

Přihlašovací formulář

Jméno:
E-mail:

Přihlášku na kaminkova@aletheia.cz

BODY QUEST stoly

18. dubna 2013 v 14:31 | Pavla Zápotočná
KONÍČEK, občanské sdružení
Na Zlaté stoce 14, České Budějovice

nabízí pro klienty nejen s handicapem a jejich rodinné příslušníky či přátele

BODY QUEST stoly, které cvičí za vás!
Procvičují svaly dolních končetin a jejich klouby, břišní svalstvo, svaly dolní části zad, boků a celou oblast křížové páteře. Cvičení zlepšuje krevní oběh a pomáhá k relaxaci celého těla. BODY QUEST stoly navštěvují nejen zdraví, ale i děti a dospělý s různým handicapem.
První hodina ZDARMA
Každá další za 25,- Kč
Běžná cena 59,- Kč

Provozní doba: 8:00 - 17:00
Objednávky na tel: 776 554 693

Šmejdi

17. dubna 2013 v 9:40
Upozornění pro členy
V kině Kotva se koná dne 25. 4. 2013 v 17,30 hodin promítání filmu Šmejdi.
Manipulace, nátlak, ponižování, agrese. Skryté kamery zachytily drsné pozadí předváděcích akcí pro seniory. Co se opravdu děje na populárních zájezdech s obědem zdarma? Praktiky, ze kterých mrazí. Lži a promyšlená manipulace, jejímž jediným cílem je donutit bezbranné staré lidi k nákupu předraženého zboží. Senioři ze svých nuzných důchodů splácí horentní sumy za často nekvalitní produkty. Někteří z nich se dušují, že už na žádnou akci nikdy nepojedou, jiní to nevydrží a jedou znovu. Co je žene? Zvědavost? Samota? Nebo závislost? Autorky tohoto filmu rok v převleku navštěvovaly akce, kde se důchodcům vymývají mozky a kde mladí lidé nejsou vítáni. Vedle autentických záběrů z předváděcích akcí a výpovědí poškozených seniorů přináší dokument i pohled psycholožky, právníka a dalších odborníků. Film tak poprvé komplexně mapuje tento nechvalný fenomén dnešní doby.
Diváci starší 65 let mají na film vstup zdarma.
Taktéž je možné v každém kině podepsat petici Proti šmejdům http://www.blesk.cz/smejdi/, dostat brožuru s návodem od firmy dTest Jak nespadnout do pasti.
Ing. Jiří Polánský
předseda MěO SD
České Budějovice

Zimní vycházky

16. dubna 2013 v 10:34 | Ivana Johnová
V Novém roce 2013 byla zima k vycházkářům MěO SD České Budějovice dost nepřející. Sněhu a chumelenic bylo - no jako v zimě. Na některých našich vycházkách nás provázela vánice a u některých výletů bylo nutné pro silné sněžení a vysokou sněhovou peřinu změnit trasu. Tak se neuskutečnil v lednu: Ševětín - Mazelov a Velečin - Římov.
Zato konec ledna a začátek února sliboval sluníčko a oteplení. No jo, zase to příroda přehnala. Kolik bylo sněhu, tolik pak jsme měli na svých cestách vody. Ale nějaké to brodění a čvachtání nám náladu nemohlo zkazit. Většinou jsme se pohybovali v okolí Budějovic šlo se z Hluboké nad Vltavou do Haklových Dvorů. Příjemná byla zastávka v pivovaře Nový Dvůr - vycházkář přece potřebuje doplnit kalorie, aby dospěl v plné síle do cíle cesty.
Konec února pak dovolil vypravit se i kousek dál - z Borovan do Ledenic a z Vrábče přes Kroclov do Boršova. V březnu téměř nikdo nezůstal zalezlý za kamny a účast na našich vycházkách byla vždy vynikající. Prostě zdravé jádro vycházkářů nemohlo nic zdeptat.
Přes všechny ty kotrmelce, které počasí a příroda v prvním čtvrtletí pro nás připravily se vycházek zúčastnilo 292 členů naší organizace. Po cestách i cestičkách, umrzlých, zasněžených nebo zablácených jsme zanechali své šlápoty. Když je změříme, dají dohromady slušnou délku - 78 km.
Můžeme si jen přát, aby už jaro ukázalo svou přívětivou a rozkvetlou tvář a my jsme mohli poznávat další krásná místa Jihočeského kraje.

Soutěž o ceny

15. dubna 2013 v 12:56 | Romana Junková
Milí členové,
chtěla bych vás upozornit na skutečnost, že v rámci projektu Národní kronika jsme pro vás připravili soutěž o hodnotné ceny.
Ve spolupráci s Národním muzeem a Vojenským historickým ústavem jsme připravili soutěžní téma Vojna nebyla kojná. Zavzpomínejte na vojenskou službu a vůbec život v armádě, na zkušenosti z cvičení záložáků, na vojenské lásky, posádková města, modrou knížku, na to, jaké byly vztahy mezi vojáky a civilisty, na to, co armáda změnila, v čem pomohla a co třeba i pokazila - na příběhy veselé i smutné…přispějte do Národní kroniky krátkou vzpomínkou, příběhem. Bližší informace najdete zde:
a samozřejmě na našem webu www.sensen.cz. Inspirovat se například můžete vzpomínkou spisovatele Ivana Binara, kterou uveřejnil deník iDnes. cz :
Na příspěvky, ať již vaše, členů a příznivců vašich klubů, vašich příbuzných či známých, se budeme velice těšit a v případě jakýchkoli dotazů se, prosím, na nás s důvěrou obraťte.
S přáním příjemných již opravdu jarních dní
Romana Junková

Rozmarýn v Jednotě

13. dubna 2013 v 14:53 | Jiří Polánský
Na výroční členské schůzi SD Jednota České Budějovice 11. 4. 2013 vystoupil, jak je tradicí posledních let, pěvecký soubor Rozmarýn Městské organizace Svazu důchodců v Českých Budějovicích. Schůze se konalav restauraci supermarketu Terno v Českých Budějovicích. Díky tomu mohli účastníci schůze ochutnat výrobky výrobny lahůdek Jednoty z Týna nad Vltavou. Tato výrobna je vyhlášená kvalitou svých výrobků, které vyrábí z regionálních zdrojů bez příměsí všech éček. Občerstvily se i naše zpěvačky a pak už mohly vystoupit se svým pásmem lidových a zlidovělých písní, které si s nimi mohli zazpívat všichni účastníci shromáždění.
Pak už vystoupil se svým referátem generální ředitel družstva Ing. Jaroslav Froulík. Jako jihočeské patrioty nás potěšilo, že SD Jednota České Budějovice získala loni v říjnu ocenění Best Business Award pro podniky nad 100 zaměstnanců v regionu Dunaj - Vltava. Jeho cílem je veřejně ocenit podniky, které dlouhodobě zlepšují kvalitu svých služeb. Není to ocenění jediné. Jednota České Budějovice má již 6 provozoven, které dosáhly ocenění Q 21 - prodejna 21. století za kvalitu v rámci programu Česká kvalita, garantovaném vládou ČR. O tom, že služby Jednoty jsou skutečně kvalitní, svědčí hospodářské výsledky. V loňském roce zvýšila obrat o 7,2 % oproti roku 2011, oproti celostátnímu poklesu maloobchodního obratu o 2 % . Obnáší to o 350 000 víc nákupů než v roce 2011. Zvýšit maloobchodní obrat chce i v tomto roce, a to o 9 %.
Úspěchy Jednota se opírají prodej kvalitních potravin z našeho regionu. V programech Z našeho regionu a Z gruntu chce přiblížit výrobce zákazníkovi, aby věděl, čí potraviny si kupuje. Dobré hospodaření se projevuje i v tom, že Jednota nemá ani provozní, ani investiční úvěry. A investice ještě budou třeba. V roce 2015 už nesmí být žádné chladící zařízení na freony. Proto Jednota své prodejny průběžně modernizuje, a to nejen chladící zařízení, ale i interiéry prodejen. Rozvíjí věrnostní programy pro své zákazníky a členy, kterých je kolem 100 000.
S managementem Jednoty jsem domluvil přednášku v některém z našich osvětových úterků v Klubu důchodců Roháče z Dubé právě o programu zdravé výživy. Kvalita potravin je v poslední době hodně žhavé téma a nepochybuji o tom, že členy Městské organizace Svazu důchodců v Českých Budějovicích bude zajímat.

Restaurace supermarketu Terno, kde se schůze konala

Než vystoupíme, tak si pochutnáme na lahůdkách z vltavotýnské výrobny SD Jednota.

Rozmarýn v čele se sbormistryní Miloslavou Malou

Ta naše písnička česká...

To je ono, děvčata, s úsměvem.

Generální ředitel SD Jednota České Budějovice Ing. Jaroslav Frolík

Členové SD Jednota
Publikováno v Českobudějovických listech 22. 4. 2013.

Cestování po Srí Lance

12. dubna 2013 v 15:00 | Eva Vejrostková
V úterý odpoledne 9.dubna 2013 byl opět v klubu českobudějovického Svazu důchodců zajímavý i pestrý pořad. Pozvaná paní Ladislava Vanišová, členka historického klubu Jihočeského muzea vyprávěla účastníkům o svých zážitcích i zkušenostech při dvanáctidenním putováním po tomto ostrově. Název Srí Lanka znamená požehnaná zářící země. Na podnebí ostrova má vliv teplota Indického oceánu, takže na pobřeží je okolo 30oC po celý rok a v horách kolem 15oC. Při návštěvě Srí Lanky je třeba brát ohled na náboženskou povahu. V praxi to znamená, že v chrámu se musí každý návštěvník vyzout a být v oděvu, který zahaluje i kolena. K soše Buddhy se nikdo nesmí obracet zády. Ženy na plážích se nesmí opalovat nahoře bez a ani být v bikinkách. V zemi je velmi rozšířený buddhismus. K tomuto náboženství se hlásí asi 70% obyvatel, zbytek jsou muslimové, hinduisté a křesťané. Všichni obyvatelé ostrova navštíví alespoň jednou za rok vrchol hory Svatá stopa.
Hlavní město je Colombo, má 600.000 obyvatel. Měna je srílanská rupie. Rozloha země je 65.610 km2, nadmořská výška 7 m. Úřední jazyk je sinhálština a tamilština. Státní zřízení: pluralitní republika prezidentského typu s parlamentem.
Místní kuchyně nabízí nepřeberné množství exotických chutí i vůní. Základem výživy je rýže, kari a ovoce. Do většiny pokrmů se pro zvýšení pálivosti přidává červená pasta z chilli a kokosu.
Po obsáhlé přednášce nám paní Vanišová nejdříve ukázala podrobnou mapu ostrova. Potom jsme již měli možnost si prohlížet nádherné snímky i s pěkným komentářem autorky.
- Hlavní město Colombo se nachází podél západního pobřeží a vzniklo z malé rybářské osady po příchodu Portugalců v roce 1501. Po vybudování nového přístavu na konci 19. století se Colombo stalo důležitou vstupní branou do Asie.
- Dambulla je obrovská osamocená skála, kde je proslulý skalní chrám z prvního století př.n.l. Je tam též pět jeskyní, které jsou proměněny ve svatyně.
- Sloní sirotčinec Pinnawala byl založen v roce 1975 a je jednou z nejoblíbenějších turistických atrakcí. Je zde 645 dospělých slonů a 15 mláďat.
- Při návštěvě čajovníkových plantáží měli cestovatelé možnost nákupu čerstvého čaje. Pěstování a výroba čaje poskytuje práci pro 300.000 pracovníků na celém ostrově. 94% čaje se vyváží do celého světa.
- Dále se ještě cestovatelé podívali do města Kanda. Bývalé hlavní město je v hornaté části ostrova. Je tam jeden z nejposvátečnějších buddhistických chrámů, jehož střechu nechal jeden z králů pokrýt zlatem. V Kandě je též největší a nejkrásnější botanická zahrada na Srí Lance a zabírá cca 150 akrů. Je tam neuvěřitelné množství cizokrajných druhů rostlin a roste tam 10.000 stromů.
- Také starobylé město Galle stálo za shlédnutí. Leží přímo na pobřeží nejjižnějšího cípu Srí Lanky. Je to čtvrté největší město na ostrově a též nejlépe zachovalé koloniální město, obehnané mohutnými hradbami.
Celý pořad byl opravdu velký zážitek pro všechny přítomné seniory. Členka výboru Jana Petříková poděkovala paní Vanišové za pěkné vyprávění i nádherné snímky.


Nabídka jarních zájezdů

12. dubna 2013 v 10:12 | Martin Polák
STRUČNÝ PŘEHLED JARNÍCH ZÁJEZDŮ: (bližší informace pošlu na přání)
  1. PASOVSKÝ MAJÁLES, městská slavnost "Maidult" (28.4.) a jarní výšlap rozkvetlou přírodou kolem řeky Ilz k hradu Hals
  2. BAVORSKÝ LES, procházka korunami stromů, ZOOpark a FINSTERU oživlý skanzen a setkání s Karlem Klostermannem
  3. WACHAU, jedinečné údolí Dunaje s kláštery Göttweig, Melk (možnost prohlídky), KREMS, prohlídka historického města, na závěr na skleničku "Zum Heurigen"
  4. Den pro tělo i duši: Termální lázně Laa an der Thaya a odpoledne OCHUTNÁVKA VÍNA u vinaře. Romantická kulisa hraduFALKENSTEIN(historie novokřtěnců) s výhledem na Moravu
  5. Neznámí sousedé nedaleko jižních Čech: SOUTĚSKA S VODOPÁDY, ochutnávka WALDVIERTELWHISKY" a na závěr regionální specialita MAKOVÝ DORT v "Makové vesnici"
  6. cyklovýlet PO STOPÁCH UMĚLCŮ z Pelhřimova do Tábora. Potkáme Alfréda Justize, Františka Bílka a Oskara Nedbala
  7. KLÁŠTERY po proudu DUNAJE do Pasova: Metten (vzácná knihovna), Niederalteich (benediktini v Břevnově), Osterhofen (bratři Asamové), Vilshofen, Pasov.
  8. 750. VÝROČÍ: Zájezd za Přemyslem Otakarem II. na Moravské pole a do Vídně (Dürnkrut, Marchegg (výstava o Přemyslu Otakaru II.), Kressenbrunn, Carnuntum Petronell, Vídeň
  9. VÍDEŇ pro ženy jako VIP (=zavezeme Vás po Vídni kam chcete), 2000 let města - muzeum města Vídně vstup pro dámy zdarma (2.6.), Atelier Gustava Klimta
Srdečně zdraví Martin Polák
nově pod hlavičkou Martin de Tours s.r.o.
603 534 725

Zájezd do Berlína

12. dubna 2013 v 10:09 | Martin Polák
BERLÍN 25.4. - 28.4. nebo 2.5. - 5.5. 2013
Berlín je jasným symbolem spojené Evropy. Je zhruba třikrát větší než Praha. Po pádu Berlínské zdi se stal výkladní skříní moderní architektury. V Berlíně ožívá historie 20. století v dobrém i zlém. Je to typické multikulturní město. Berlín je městem univerzit, muzeí, divadel, galerií, veletrhů a sportu. Díky svým lesům a jezerům je zároveň příjemným místem k životu. Zdejší botanická a zoologická zahrada jsou známé po celém světě. I v Berlíně najdeme české stopy. Sláva Emy Destinové započala právě zde. Tady kdysi našli Čeští bratři náboženskou svobodu a nový domov.
Odjezd: čtvrtek kolem poledne z Mariánského náměstí (nebo podle dohody) Předpokládaný návrat: neděle večer na místo odjezdu (nebo dle dohody) Doprava: Martin Polák, Mercedes Vito Cena: 6 850,- Kč,- (v ceně doprava, 3x ubytování, průvodce, základni cestovní pojištění)
PROGRAM :
1. den, .: Odjezd dopoledne z Mariánského náměstí), příjezd do Berlína. Okružní jízda, ubytování v hotelu Etap v centru města a večerní procházka centrem západního Berlína
2. den, : Okružní jízda bývalým východním Berlínem. Pěší prohlídka: Reichstag (Říšský sněm), Berliner Mauer (Berlínská zeď 1961-1989), Brandenburger Tor (Brandenburská brána), Pariser Platz (Pařížské náměstí), Straße Unter den Linden (ulice Pod Lipami), Hotel Adlon, Staatsbibliothek (Státní knihovna), Humboldtuniversität (Humboldtova univerzita), Deutsche Staatsoper (Německá státní opera), Neue Wache (Nová stráž), Berliner Dom (Berlínský dóm), Nikolaiviertel (historická čtvrť Mikulášského kostela), Rotes Rathaus (Červená radnice) a Fernsehturm (Televizní věž). V pozdním odpoledni zajedeme k pevnosti Spandau a k Wannsee.
3. den, .: Kurfürstendamm, luxusní část centra. Symbol Západního Berlína, kostel "Kaiser Wilhelm Gedächtniskirche", po rekonstrukci 1961 známý jako "rtěnka s pudřenkou". K noblese čtvrti patří jak drahé hotely, tak i divadla, kina, muzea, galerie a zábavní podniky. Je tu oblíbená kulturní scéna mladé generace. Tady se koná každoročně Love-Parade. Vedle slavné berlínské ZOO, najdete i židovský obecní dům. Po prohlídce si dopřejeme volno před obchodním domem KaDeWe, největším na kontinentě (v 6. patře známé lahůdkářství). Zajedeme k zámku do zahrad Charlottenburg, do čtvrti Kreuzberg s typickým berlínským koloritem, Viktoria-Park s vodopádem nedaleko letiště Tempelhof (slavné leteckým mostem v r.1961), navštívime multikulturní část města "Klein Istanbul", kolem Židovského muzea až k Checkpoint Charlie (známý hraniční přechod mezi Západem a Východem). Zde se nalézá také "Muzeum zdi" i české kulturní centrum "Czech-Point".
4. den, .: Dopoledne návštěva Museumsinsel (Ostrov muzeí). Podle zájmu prohlídka Pergamonmuseum, Bodenmuseum, Altes Museum, Alte Nationalgalerie, Neue Nationalgalerie aj.). Vstupy 8,-/4,-€.
Odjezd z Berlína kolem 16. hodiny, cestou se projedeme bývalou Leninallee, připomínající architekturu socialistického realismu (Sorela).
Bližší informace: Martin POLÁK, martin.detours@volny.cz, mobil 603-534725
S sebou: Cestovní doklady (občanský průkaz nebo pas), kapesné v eurech na případné vstupy (např. Pergamonmuseum 8,-/4,-€) a jiné výdaje, vrstevné oblečení, teplé pohodlné boty, čepice, rukavice, sluneční brýle, fotoaparát nebo kameru, deštník. Adresa hotelu: Hotel Etap Potsdammerplatz, Anhalter Str.6 10963 Berlin. Dvoulůžkové pokoje se sprchou a WC, snídaně formou buffetu
Program je rámcový, bude přizpůsoben aktuálním podmínkám, např. počasí, časové posuny aj.

O žhavém pohlaví ženském

11. dubna 2013 v 8:41 | Mgr.Pavelec
Čt 11. 4., 4:00 odp. CEST
KK Horká vana, Česká 7, ČB.
V přednášce se zdánlivě bulvárním názvem představí Mgr. Pavelec nově zjištěné poznatky o kresbách doprovázejících proslulé zápisky z pijáckých zábav na zámku v Bechyni v době Petra Voka.
Zasvěcený výklad doprovodí ukázky historických artefaktů. Přijďte a dozvíte se, jak se šlechta bavila.

Maidult 13

9. dubna 2013 v 16:56 | Jiří Polánský
Zájezd České Budějovice - Pasov
Občanské sdružení České Budějovice - Pasov śpolupořádá dne 28. 4. 2013 zájezd do Pasova na májový průvod Maidult. Jeho hlavní náplní je folklórní průvod městem, završený pobytem v pasovském zábavním parku - hudba, atrakce, občerstvení. V omezeném rozsahu se tohoto zájezdu mohou zúčastnit i naši členové. Zájezd je zadarmo, odjíždí se v 7,00 od Domu dětí a mládeže (Hardtmuthova vila) proti Krajskému úřadu. Předpokládaný návrat cca ve 20 hod. Je nutné se pojistit pro cestu do zahraničí. Zatím je přihlášeno 7 zájemců. Další zájemci se mohou přihlásit u paní Jaromíry Stropkové, e-mail: stropkova.j@email.cz nebo telefon 737 839 211 až do naplnění kapacity.