Aktuální problémy v EU

30. června 2013 v 9:25 | Jiří Polánský
O aktuálních problémech Evropské unie ale i ČR přišel na pozvání p. Jany Petříkové Ing. Jiří Dušek z Vysoké školy evropských a regionálních studií v Českých Budějovicích. Hned v úvodu nás potěšil zprávou, že od 1. 7. 2013 se členem Evropské unie stává Chorvatsko. Pro naše turisty to znamená snadnější cestování na dovolenou. Postačí jim občanský průkaz a odpadají celní kontroly a pro nás nesmyslná omezení v dovozu potravin. Pro občany EU bude vyhrazen zvláštní odbavovací pruh na hranicích, což cestování urychlí. Kontrola aut probíhá automatickým kamerovým systémem. Zároveň Ing. Dušek informoval, že novým kandidátem na problémy jižního křídla EU se stává Slovinsko díky polostátnímu bankovnímu sektoru, který neustále pumpoval peníze do nerentabilních slovinských podniků a nenávratnost těchto úvěrů působí potíže slovinským bankám.
Dále už se Ing. Dušek věnoval problematice čerpání strukturálních fondů z Evropské unie. V letošním roce totiž končí jedenáctiletý program jejich čerpání. K tomu se přidávají dva roky na vyúčtování. Rozvojové programy mají dvojí zaměření - jednak jsou zaměřeny územně (ROP), jednak odvětvově. Z odvětvových programů se nejhůře čerpají prostředky na vědu a výzkum, pouze 14 % možného objemu, z územních programů si nejlépe vedou jihomoravský kraj a Vysočina. Z čerpání prostředků z Evropské unie je Česko nejhorší z celé EU, vyčerpali jsme a máme certifikováno zatím jen 32 % z celkového objemu dostupných prostředků. Vedle neschopnosti státní administrativy je to způsobeno i tím, že ze všech zemí EU máme rozvojových programů suverénně nejvíc - 24.

Další čerpání peněz od EU je podmíněno přijetím zákona o státních úřednících. Tento zákon ČR jako jediná zatím nemá, ač jeho přijetí přislíbila už v roce 2002. I to je jednou z příčin, že ČR má v současné době státní dluh 1,7 bilionu Kč. V tom nejsou započteny dluhy měst a obcí. Příští rok bude rokem volebním, volit se budou mimo jiné i poslanci do europarlamentu. Pro nás všechny je to příležitost projevit svůj odpovědný občanský postoj.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama