Vzácná návštěva

22. září 2013 v 11:12 | Jiří Polánský
Na naše pravidelné osvětové úterky pozvala paní Petříková 17. 9. 2013 předsedu ÚR SDČR pana Ing. Oldřicha Pospíšila. Přijel i s místopředsedou pan Františkem Práškem. Impulsem pro pozvání byl nový občanský zákoník, který bude platit od 1. 1. 2014 a který mění podmínky existence občanských sdružení. Občanská sdružení se budou transformovat na spolky. A právě tato transformace bylo to, co nás zajímalo.
Nutno říci, že oba pánové o transformaci vůbec nemluvili. Zato pan předseda Pospíšil sáhodlouze mluvil o činnosti ústřední rady, struktuře Svazu důchodců, romské otázce a vztazích se slovenskými partnery. Ještě před příjezdem jsem pana předsedu požádal, zda by si u příležitosti návštěvy jižních Čech neudělal čas k neformální diskusi o vztazích mezi městskou organizací SD v Českých Budějovicích a jihočeskou krajskou radou SD, protože to jsou ty vztahy, které nás zajímají. O těch se pan předseda vůbec nezmínil, ač jsem mu zároveň se svou žádostí poslal i zápis z posledního jednání výboru naší organizace, ze kterého bylo patrné, že se tyto vztahy zhoršují. Pan předseda odmítl toto jednání z důvodů časové tísně.
Ze zjevné neochoty ústřední rady řešit tyto problémy jsem vyvodil závěr: veřejně jsem prohlásil, že rezignuji na funkci předsedy organizace i člena výboru, předal jsem paní Petříkové jako člence výboru rezignační dopis, mobil i klíče od kanceláře. Pokud budou členy krajské rady neoprávněně zvolení Václav Minařík a Jaroslava Nováková, je moje aktivní členství ve Svazu důchodců vyloučené. Potom jsem z besedy odešel. Další informace mám už z druhé ruky.
Na vztahy mezi naší organizací a krajskou radou nicméně došlo. Naše členky vystoupili s kritikou krajské rady, na kterou pan Pospíšil reagoval alibistickým prohlášením, že to jsou naše záležitosti a musíme si je vyřešit v místě. To je vskutku knížecí rada, na kterou jsme čekali. Když jsme v listopadu 2012 zrušili panu Minaříkovi členství ve Svazu důchodců pro soustavné poškozování zájmů naší organizace, ústřední rada neváhala, naše rozhodnutí zrušila a členství pana Minaříka nám vnucuje. Takto ústřední rada respektuje vůli členské základny.

Já jsem naopak dostal od ústřední SDČR důtku za údajné porušování Stanov. Když jsem pana Pospíšila požádal, aby mi sdělil, jaká ustanovení Stanov jsem porušil a čím, do dnešního dne nebyl schopen odpovědět. Myslím, že tyto informace jsou dostatečným vysvětlením, proč jsem musel z funkce předsedy organizace a člena výboru odstoupit.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama