Jihočeská architektura

18. ledna 2014 v 14:13 | Eva Vejrostková
Členové českobudějovické městské organizace Svazu důchodců se sešli 14.ledna 2014 v klubu ul.Roháče z Dubé s panem Mgr. Petrem Luniaczkem a vyslechli si odborné a zajímavé vyprávění o jihočeské lidové architektuře.
Jihočeské vesnice s kapličkou na návsi a usedlostmi s krásně zdobenými štíty se těší oprávněné přízni nejen architektů a etnografů, ale i malířů, fotografů, turistů i obdivovatelů. Pů§vod této architektury sahá hluboko do minulosti. V 16. a na počátku 17.st. je jihočeská venkovská architektura ovlivněna "rožmberskou" pozdní gotikou a renesancí jihočeských měst (kamenné sýpky, špýcharové domy s patrovými kamennými komorami).
V 18.st. jsou to roubené stavby na Jistebnicku, ve středním Povltaví a Podšumaví. V 1. polovině 19.st. je známý pojem"selské baroko", vyznačující se nádherně zdobenými štíty.Nalezneme je na Hlubockých, Zbudovských a Soběslavsko-veselských blatech, v podhůří Blanského lesa, v Pošumaví a na Písecku. Z období 2. poloviny 19. a na počátku 20.století pochází většina zděných staveb s patrovými domy a čtyřbokými uzavřenými usedlostmi (jihovýchodní Šumava, Českokrumlovsko a Novohradské hory).Po roce 1948 v důsledku kolektivizace nastal vpád socialistické architektury hlavně v podobě nevzhledných bytovek a tzv. kulturních domů. Nejvíce byly postiženy vesnice mezi Českými Budějovicemi a Českým Krumlovem. Typicky český fenomén - chalupaření - zachránil mnoho cenných staveb na jihočeském venkově.Změna poměrů po roce 1989 znamenala obrat k lepšímu, neboť vedla k vytvoření památkových rezervací a zón v jihočeském kraji a jejich záchraně.
Hlavní oblastí jsou Soběslavsko-veselská, Hlubocká a Zbudovská blata, podhůří Blanského lesa, kde nejvýznamnější vesnice jsou Holašovice, zařazené v roce 1998 do seznamu Světového zařazením UNESCO. Do hlavní oblasti patří Podšumaví, Písecko, střední Povltaví, Jistebnickio, Česká Sibiř, Jindřichohradeco i jižní a východní Třeboňsko.a také Podlesí a Javornicko.
Autor pořadu přinesl na ukázku svou knihu "Putování za jihočeskou lidovou architekturou 2" a někteří členové si ji koupili. Členka výboru Jana Petříková poděkovala panu Mgr Luniaczkovi za hodnotný pořad. Eva Vejrostková.členka MěO SDČR
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 tgaja tgaja | 9. července 2015 v 13:47 | Reagovat

Senior program, který spočívá ve hře a vybudování hřiště plného zábavy a také rozvoje smyslů

http://www.hristerejher.cz/produkty/senior-program

2 SergiooA SergiooA | E-mail | 16. ledna 2017 v 19:45 | Reagovat

I found this page on 19th place in google's search results. You need some search engine optimization. Many webmasters think that seo is dead in 2017, but it is not true. There is sneaky method to reach google's top 5 that not many people know. Simply search for:  pandatsor's tools

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama